| |
Zagrożenie!
Cyklon Hilmar namiesza w pogodzie. Uderzą wichury z wiatrem ponad 100 km/h. Skutki cyklonu odczujemy w Polsce

Cyklon Hilmar namiesza w pogodzie. Uderzą wichury z wiatrem ponad 100 km/h. Skutki cyklonu odczujemy w Polsce

Nad obszarem synoptycznym Europy sporo się dzieje. Na zdjęciach satelitarnych i danych radarowych obserwujemy obecnie rozwijanie się wieloośrodkowego cyklonu Hilmar. Przyniesie on opady, sztorm i wichury z wiatrem ponad 100 km/h, ale również zaciągnie w głąb kontynentu, w tym do Polski ciepłą masę powietrza i poczujemy bardzo wiosenne temperatury. Aktywna cyrkulacja strefowa będzie kształtować pogodę w kolejnych dniach, dlatego trzymamy rękę na pulsie, aby nic istotnego nikomu nie umknęło.

Prognozowane wichury w rejonie Wielkiej Brytanii w czasie podejścia cyklonu Hilmar, 22 marca 2023

Cyklon Hilmar namiesza w pogodzie, będą wichury, sztorm i burze z wiatrem ponad 100 km/h w Europie, prognoza wiatru 22 marca 2023

Na aktualnej mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec cyklon Hilmar, który wpłynie na warunki pogodowe na sporym obszarze kontynentu. W jego bezpośrednim otoczeniu wystąpią wichury, opady i sztorm na otwartych wodach oceanu, ale niż ten kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będzie również zaciągał ciepłą masę powietrza z południowego zachodu w głąb kontynentu. Dzięki temu w Polsce temperatury będą wiosenne.

Prognozowane położenie rozwijającego się obszaru niżowego z wieloośrodkowym cyklonem Hilmar o godzinie 13:00, 21 marca 2023

Cyklon Hilmar zaciągnie ciepłą masę powietrza do Europy, będą wichury i ulewy, mapa ciśnienia 21 marca 2023

Jak widać, nie będzie to jeden ośrodek niskiego ciśnienia, ale kilka, dlatego na mapie pogodowej widnieją przypisy I i II do cyklonu Hilmar. Niewykluczone, że pojawi się również III. Obszar ten w rejonie Wielkiej Brytanii pojawi się w najbliższą środę 22 marca. Między Irlandią, Szkocją, Walią i Anglią przyniesie miejscami wichury z wiatrem powyżej 60-100 km/h, ponadto przelotne opady oraz w rejonach wybrzeża sztorm. 

Ciepłą masę powietrza w głąb Europy zaciągnie cyklon Hilmar. Prognoza anomalii temperatury, 23 marca 2023

Wichury w Europie i wiosenne temperatury, cyklon Hilmar namiesza w pogodzie i wpłynie na Polskę, prognoza temperatury 23 marca 2023

Aktywna cyrkulacja strefowa w rejonie zachodniej Europy zawsze powoduje adwekcję ciepłego powietrza w głąb kontynentu, w tym do centrum w rejon Polski. Przy takiej sytuacji barycznej w sezonie zaawansowanej wiosny, czy w trakcie lata mielibyśmy szansę na upał, ale i teraz odczujemy znaczny wzrost temperatury, który widoczny jest również w prognozie anomalii. Temperatury maksymalne w trakcie tego tygodnia miejscami i okresami mogą być w Polsce nawet o 6-12 st. C. powyżej normy klimatycznej.

Wstępnie prognozowany kolejny głęboki cyklon w rejonie zachodniej Europy, 26 marca 2023

Aktywna cyrkulacja strefowa wpłynie na pogodę, będą cyklony i wichury w Europie, prognoza wiatru 26 marca 2023

Aktywna cyrkulacja strefowa w rejonie zachodniej Europy ma się utrzymać w kolejnych dniach. Około 26 marca jest sygnalizowany kolejny istotny głęboki i dynamiczny cyklon, jaki może się pojawić w okolicach Francji i południowej Anglii. W jego rejonie pogoda będzie dynamiczna z wichurami, opadami i burzami.

Wstępnie prognozowane wichury w rejonie Francji w czasie podejścia kolejnego dynamicznego cyklonu, 26 marca 2023

Będą wichury na zachodzie Europy, głęboki cyklon wpłynie na pogodę w Polsce, prognoza wiatru 26 marca 2023

Taki wzór pogodowy w Polsce zapewni w najbliższych dniach kontynuację wiosennych temperatur, z szansą na pierwsze osiągnięcie lub przekroczenie 20 st. C., ale czasami strefy frontowe z omawianymi niżami przyniosą również przelotne opady i burze oraz miejscami i okresami silniejszy wiatr.

Aktualnie prognozowany obszar niskiego ciśnienia nad Europą, 26 marca 2023

Głębokie cyklony namieszają w pogodzie, będą wichury i wiosenne temperatury, prognoza ciśnienia 26 marca 2023

Omawiany układ baryczny w Europie zapewni w Polsce przyjemne wiosenne temperatury w wielu regionach kraju, co najmniej do około 26 marca. Niewykluczone, że jeszcze przed końcem marca pojawi się okres z większym zagrożeniem wiatrowym, co najmniej w kilku regionach kraju, ale z uwagi na dynamiczne procesy atmosferyczne nie możemy jeszcze wskazać konkretnego terminu. Sytuację pogodową monitorujemy i będziemy informować najszybciej, jak to będzie możliwe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!