| |
Zagrożenie!
Tęgi mróz uderzy w Polskę. Temperatura spadnie do -20 stopni. Wiemy kiedy i gdzie będzie najzimniej

Tęgi mróz uderzy w Polskę. Temperatura spadnie do -20 stopni. Wiemy kiedy i gdzie będzie najzimniej

W prognozie długoterminowej zapowiadaliśmy w drugiej połowie stycznia 2022 powrót zimy do Polski i faktycznie w wielu regionach krajobrazy zdołały się zabielić, a nawet powstała pokrywa śnieżna. Na tym nie koniec, bo śniegu w różnych regionach kraju w kolejnych dniach jeszcze dosypie. Spodziewamy się również nasilenia mrozu do wartości dwucyfrowych. Jeśli prognozy się sprawdzą, to temperatura miejscami, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie Polski spadnie do około -22/-10 stopni C. Mamy najnowsze mapy z prognozami temperatur. Sprawdźmy, kiedy i gdzie mróz będzie najsilniejszy.

Zimne powietrze arktyczne do Polski sprowadza wypełniający się niż Ida przesuwający się nad pogranicze Białorusi i Rosji. Prognoza adwekcji powietrza do Polski, 22 stycznia 2022

Silny mróz pojawi się w Polsce, temperatura spadnie do -20 stopni. Mapa temperatur 24-25 stycznia 2022

To zimne powietrze w kolejnych dniach, będzie stopniowo schodzić przez wschodnią Europę na południe jednocześnie zahaczając także Polskę, zwłaszcza wschodnie i południowo wschodnie regionu. Jeśli pojawią się nocne przejaśnienia i rozpogodzenia, to na początku nowego tygodnia chwyci większy dwucyfrowy mróz.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 24 stycznia 2022 nad ranem

Silny mróz zbliża się do Polski, temperatura spadnie do -20 stopni, mapa temperatury 24 stycznia 2022

Prognozę modelu GEM potwierdza również aktualne wyliczenie europejskiego modelu ECMWF, co zwiększa prawdopodobieństwo sprawdzenia się prognozy temperatury. Pewne jest, że temperatura miejscami na obszarze, od Podlasia przez Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę, Podkarpacie i Śląsk spadnie co najmniej do -18/-10 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 stycznia 2022 nad ranem. Model ECMWF

Uderzy silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 24 stycznia 2022

Jeśli jęzor zimnego powietrza zdoła się utrzymać nad południową wschodnią Polską nieco dłużej i jednocześnie zdołają się pojawić nocne przejaśnienia i rozpogodzenia, to temperatura może miejscami spaść nawet do około -22/-19 st. C. Aktualnie takie wyliczenia podtrzymuje model GEM.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, noc 24/25 stycznia 2022

Silny mróz w Polsce, styczeń 2022. Możliwy spadek temperatury do -20 stopni

Z powodu napływania zimnego powietrza arktycznego o cechach morskich mogły nad Polską ponownie przejść śnieżyce i burze śnieżne. Przykładem był czwartek 20.01 gdy w wielu regionach kraju uderzyły śnieżyce z silnymi porywami wiatru, lokalnie również z wyładowaniami atmosferycznymi.

Opady śniegu w Polsce w najbliższych dniach nadal będą możliwe. W przypadku możliwych śnieżyc, będziemy informować na bieżąco. Na uwagę zasługuje również wspomniany silniejszy mróz, jaki na początku nowego tygodnia pojawi się w Polsce. Krótko mówiąc - poczujemy zapowiadaną zimę.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 24 stycznia 2022

Mróz i śnieżyce w Polsce, temperatura spadnie do -20 stopni. Mapa anomalii temperatury 24 stycznia 2022

Niewykluczone, że przed końcem stycznia przez Polskę przejdzie kolejna wichura, ale obecnie jest za wcześnie na podanie dokładnego terminu. Jest jednak taki fakt wskazywany w prognozach pogody. Sytuację monitorujmy i poinformujemy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!