| |
Zagrożenie!
Burze śnieżne przechodzą przez Polskę. Miejscami śnieżyce i wichury. Gdzie jest burza 20 stycznia 2022?

Burze śnieżne przechodzą przez Polskę. Miejscami śnieżyce i wichury. Gdzie jest burza 20 stycznia 2022?

Styczeń 2022 w Polsce przynosi kolejne burze śnieżne. Padają dość liczne wyładowania atmosferyczne. Rozproszone komórki konwekcyjne przemieszczają się z zachodu na wschód i południowy wschód Polski. Burzom towarzyszą śnieżyce i wichury. Lokalnie w krótkim czasie może spaść co najmniej kilka cm śniegu, a wiatr w ich rejonie może osiągnąć do 60-90 km/h. Silniej powieje w górach oraz nad morzem. Sprawdźmy, gdzie jest burza w czwartek 20 stycznia 2022.

Zdjęcie satelitarne z rejonami konwekcji i przemieszczania się burz śnieżnych nad Polską o godzinie 09:20. Dane: sat24

Burze śnieżne przechodzą przez Polskę. Śnieżyce są intensywne. Gdzie jest burza 20 stycznia 2022

Na powyższym zdjęciu satelitarnym widzimy, że strefa frontu chłodnego dotarła nad południowo wschodnią Polskę. Przynosi ona miejscami śnieżyce przesuwające się na wschód i południowy wschód. Za frontem występują zapowiadane przejaśnienia i rozpogodzenia. 

Prognozowane rozproszone śnieżyce i lokalne burze śnieżne w Polsce, do godziny 13:00

Burze śnieżne w Polsce, gdzie jest burza 20 stycznia 2022

Lokalne burze śnieżne, śnieżyce i silny wiatr w Polsce przynosi dość głęboki niż Ida przemieszczający się znad Bałtyku nad Estonię. Ciśnienie w centrum cyklonu spadnie do około 973 hPa. Z uwagi na nasilenie gradientu poziomego ciśnienia nad naszym krajem, miejscami będą możliwe silniejsze porywy wiatru.

Wichury w Polsce, zanotowane porywy wiatru do godziny 10:30

Wichury w Polsce, zanotowany wiatr 20 stycznia 2022

Z niżem związany jest chłodny front atmosferyczny aktualnie docierający nad południowo wschodnią Polskę. Za frontem zaciągane jest znacznie chłodniejsze i chwiejne powietrze arktyczne, dlatego w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń rozwija się rozproszona konwekcja z dość intensywnymi przelotnymi opadami śniegu i krupy śnieżnej.

Burze śnieżne do Polski wkroczyły z Niemiec. Zanotowane wyładowania do godziny 10:20. Dane: Blitzortung 

Burze w Polsce, gdzie jest burza 20 stycznia 2022, mapa opadów i burz

W wielu regionach Polski do końca dnia krajobrazy zdołają się zabielić, a miejscami zostanie zanotowany przyrost pokrywy śnieżnej. Powrót zimy stanie się więc faktem i będzie kontynuowany na znacznym obszarze kraju w kolejnych dniach ostatniej dekady stycznia.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w czwartek 20 stycznia 2022 w Polsce

Burze śnieżne i śnieżyce w Polsce, mapa opadów 20 stycznia 2022

Prognozy wskazują, że najwięcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich oraz miejscami w woj. warmińsko mazurskim i podlaskim. Przechodzące burze śnieżne i wichury nie będą jednak dziś aż tak intensywne, jak te rekordowe styczniowe burze z poniedziałku. W godzinach wieczornych opady śniegu zaczną stopniowo ustępować i tracić na intensywności od północnego zachodu kraju, aczkolwiek lokalnie nadal mogą występować, także jutro. O wszystkim będziemy informować na bieżąco. Jak zawsze trzymamy rękę na pulsie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!