| |
Zagrożenie!
Setki ludzi mogło zginąć po zawaleniu się tamy w Laosie. Fala uwolniła 5 mld m3 wody!

Setki ludzi mogło zginąć po zawaleniu się tamy w Laosie. Fala uwolniła 5 mld m3 wody!

Fatalne informacje docierają z południowo-wschodniego Laosu. Wczoraj 23.07 późnym popołudniem (lokalnego czasu) zawaliła się tama w prowincji Attapu. Runięcie tamy elektrowni wodnej uwolniło 5 miliardów metrów sześciennych wody! Miejscowi urzędnicy sprowadzili łodzie, mające pomóc w ewakuacji ludzi.

Tama Xepian-Xe Nam Noy w budowie

Tama Laos Runęła

Setki osób jest zaginionych, a liczba zmarłych jest nieznana! Przyczyna zawalenia się tamy Xepian-Xe Nam Noy nie jest znana. Zdarzenie jest prawdopodobnie następstwem ulewnego deszczu i powodzi jakie mają miejsce na południu Laosu. Jej budowa rozpoczęła się w 2013 roku, a tym roku planowano jej zakończenie i rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej. 

W ostatnich latach Laos zbudował kilka tam i planuje zbudować kolejne ze względu na wysokie roczne sumy opadów oraz sprzyjające ukształtowanie terenu. Większość energii z hydroelektrowni jest przesyłana do sąsiednich krajów, zwłaszcza do Tajlandii.

Animacja komputerowa zakończonej budowy tamy Xepian-Xe Nam Noy w Laosie

Tama Laos

Aby nam uzmysłowić liczbę uwolnionych litrów wody, to warto się odnieść do największej zapory w Polsce, jaka 50 lat temu została oddana do użytku w Solinie. Tama ta utworzyła jezioro o pojemności „zaledwie” 474 mln m3.

Foto: Power Company


Komentarze
Maniek

Że ile 5 miliardów? Przecież to makabra musiała być

24 lipiec 2018 - 11:53
Odpowiedz