| |
Zagrożenie!
Szykowali się na wiosnę. Uderzyła gigantyczna śnieżyca. W kwietniu spadło ponad 60 cm śniegu

Szykowali się na wiosnę. Uderzyła gigantyczna śnieżyca. W kwietniu spadło ponad 60 cm śniegu

Zgodnie z naszymi prognozami, gigantyczna śnieżyca uderzyła w prowincje Ontario i Manitoba w Kanadzie i wcześniej w amerykańskie stany Montana i Dakota Północna. Miejscami spadło ponad 30-60 cm śniegu. Lokalnie mówi się nawet o 70 cm, ale trudno zmierzyć pokrywę śnieżną ze względu na silny wiatr, który przemieszcza śnieg. Tworzą się potężne zaspy. Z powodu zamieci śnieżnej zamknięto wiele dróg, lotnisk i szkół w Kanadzie. To jedna z największych kwietniowych śnieżyc w historii południowej Kanady, bowiem o tej porze roku mieszkańcy Ontario zwykle oczekują nadejścia wiosny. Od 1902 roku zanotowano w kwietniu tylko dwie takie burze śnieżne o podobnym natężeniu.

Wiosna opóźniona w Kanadzie i na północy USA. Prognozowana pokrywa śnieżna, do 19 kwietnia 2022

Gigantyczna śnieżyca, zamiecie i burze śnieżne w Kanadzie w prowincji Ontario i Manitoba, kwiecień 2022

Na powyższej mapie podane wartości są w calach, co oznacza, że podaną liczbę należy pomnożyć przez 2,5 aby uzyskać wartości w cm. Niż niosący ogromną zamieć śnieżną powoli się odsuwa, ale jeszcze dziś do końca dnia będzie przynosił miejscami śnieżyce i lokalne burze śnieżne.

Prognozowane położenie niżu niosącego śnieżyce i gigantyczne zamiecie śnieżne na pograniczu Dakoty Północnej w USA i Manitoba w Kanadzie, 15 kwietnia 2022

Ogromne zamiecie i burze śnieżne, rekordowe opady śniegu w Kanadzie, kwiecień 2022

Przechodząca śnieżyca w kwietniu jest jedną z największych w historii. Poprzednia śnieżyca o tej porze roku w Kanadzie wystąpiła w 1997 roku nad prowincją Manitoba. Wówczas trwała trzy dni i trafiła do kart historii jako „burza stulecia”. Aktualnie przechodząca intensywna zamieć śnieżna w Manitobie i Saskatchewan jest drugą w historii o tej porze roku zamiecią śnieżną o tak dużym natężeniu w całym okresie pomiarów od roku 1902.  Intensywnym śnieżycom towarzyszy silny wiatr osiągający lub przekraczający 50-70 km/h. Z tego powodu występuje znaczne ograniczenie widzialności. Mamy więc najgorszą zamieć śnieżną w południowej Kanadzie od dziesięcioleci. Skutki burzy śnieżnej widać na poniższym nagraniu.

Ogromna zamieć śnieżna w prowincji Manitoba w Kanadzie, kwiecień 2022

Zwierzęta w czasie zamieci śnieżnej w Kanadzie zaczęły szukać schronienia na posesjach. To jeden z przykładów, gdy łoś postanowił przeczekać śnieżyce na tarasie.

Warto dodać, że na omawianym obszarze Kanady pokrywa śnieżna z minionego sezonu zimowego stopniała już kilka tygodni temu, a tymczasem późna zima zaatakowała ponownie w kwietniu. Poniżej porównanie tego samego miejsca przed i po nadejściu rekordowej zamieci śnieżnej.

W Winnipeg - stolicy prowincji Manitoba, z powodu trudnych warunków na drogach wiele szkół i autostrad zostało zamkniętych, zarówno w samym mieście, jak i wokół niego. Port lotniczy odwołał kilkadziesiąt lotów. Niż zaciąga chłodne arktyczne powietrze z północnego zachodu. Z tego powodu na styku cieplejszego i wilgotniejszego powietrza z południa oraz przechodzeniu kolejnych ośrodków niżowych, w najbliższych dniach śnieg popada również na północy USA, od rejonu jeziora Michigan po prawie północno wschodnie wybrzeże kraju.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza na pograniczu USA i Kanady, 16 kwietnia 2022

Rekordowa kwietniowa śnieżyca w Kanadzie, kwiecień 2022

Tymczasem w Polsce również musimy zaczekać na rozkwit pięknej wiosny. W święta czeka nas powrót przymrozków, zwłaszcza nad ranem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!