
Szybkie oberwanie chmury zaleje domy. W ulewach spadnie 100 litrów wody. Będą powodzie błyskawiczne w tych dniach
W tym tygodniu w Polsce odczujemy upał szczególnie w regionach wschodnich i południowych, ale od zachodu Europy będą wchodzić również ulewy z burzami. Miejscami w rejonie oberwania chmury pojawią się zalania i podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne. Ich największe ryzyko obejmie regiony zachodnie, północne i północno zachodnie kontynentu. W niektórych regionach spadnie 100 litrów wody na m2 ziemi.
Prognozowany zasięg ulewy w rejonie niżu na zachodzie Europy o godzinie 17:00, 9 lipca 2024
Mimo, że początkowo powrót upału do Polski zapewni antycyklon Dominik, to jego obecność w rejonie naszego kraju nie będzie na tyle silna, aby od zachodu nie zaczęły wracać układy niżowe z frontami. Zanim ponownie zaczną przynosić ulewy i burze, miejscami gwałtowne, to wcześniej przyniosą sporo opadów w zachodnich i północnych regionach Europy, gdzie będzie w najbliższych dniach oddziaływał niż Elke, a później Frieda. Już najbliższej doby miejscami ulewnie popada między Francją, częściowo Belgią i Szkocją.
Prognoza zasięgu ulewy w zachodniej i północnej Europie o godzinie 11:00, 10 lipca 2024
Następnie niż zacznie się przesuwać na północ niosąc ulewy szczególnie w południowej Skandynawii w Norwegii, a także w Szkocji oraz w rejonie burz w Niemczech i Danii. Największe sumy opadów przyniosą lokalne oberwania chmury w rejonie zjawisk konwekcyjnych. W ich rejonie w krótkim czasie spadnie kilkadziesiąt litrów wody na m2 ziemi, zwłaszcza w przypadku przejścia kilku burz nad tym samym obszarem. W takiej sytuacji lokalne zalania dróg i podtopienie domów są bardzo realne.
Prognoza zasięgu ulewy w Europie, 11 lipca 2024
W drugiej połowie tygodnia ulewy z burzami zaczną wracać także do Polski. Zjawiska miejscami będą gwałtowne, zwłaszcza, że przyniosą również grad przy przejściu burz w rejonie przecinania upału. Zasięg tych opadów będziemy bardzo skrupulatnie śledzić na danych radarowych.
Prognoza zasięgu ulewy i gwałtownych burz między środkową i zachodnią Europą, 12 lipca 2024
Z najnowszych prognoz opadów wynika, że w ciągu najbliższego tygodnia do pierwszej połowy lipca, najwięcej deszczu w Europie spadnie na obszarze między rejonem Anglii, Szkocji przez północną Francję, rejon Alp przez częściowo Niemcy i Polskę po Skandynawię i wschodnią Europę między Litwą i Białorusią przy przejściu burz. To właśnie na tym obszarze kontynentu szczególnie przy podejściu niżów z frontami i ośrodkami wtórnymi, zwłaszcza w rejonie burz przy przecinaniu upału, ryzyko nawalnego deszczu z oberwaniem chmury mogącego powodować zalania, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne będzie największe.
Sprawdź też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał w Polsce będzie nieznośny
Prognoza sumy opadów w Europie do 15 lipca 2024
Miejscami w omawianym okresie spadnie do 40-100 litrów wody na m2 ziemi, a punktowo więcej. Do Polski gwałtowne zjawiska atmosferyczne zaczną wracać w drugiej połowie tygodnia i miejscami ponownie będą powodować spore szkody. Mogliśmy się o tym przekonać minionej doby szczególnie na Podkarpaciu.
Źródło: DobraPogoda24.pl