| |
Zagrożenie!
Szokujący upał w Europie. Padną historyczne rekordy temperatur. Prognozy sprawdzą się kilkadziesiąt lat wcześniej

Szokujący upał w Europie. Padną historyczne rekordy temperatur. Prognozy sprawdzą się kilkadziesiąt lat wcześniej

Przed nami historyczny upał na zachodzie i północnym zachodzie Europy. Po zaledwie 3 latach posypią się miejscami nowe rekordy temperatur maksymalnych, w tym również krajowe rekordy absolutne. Największe prawdopodobieństwo rekordu temperatury występuje w Wielkiej Brytanii, a także w Holandii. Spora szansa na zbliżenie się do rekordu lub jego pobicie wystąpi również we Francji i Belgii. Co ciekawe, temperatura osiągająca lub przekraczająca 40 st. C. na Wyspach Brytyjskich była hipotetycznie prognozowana dopiero za kilkadziesiąt lat, a prawdopodobnie wystąpi podczas tej fali upałów.

Fala zwrotnikowego powietrza zalegająca nad zachodnią Europą. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km. 18/19 lipca 2022

Szokująca fala upałów w Europie, padną nowe rekordy temperatur w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Holandii, lipiec 2022

Apogeum upałów pojawi się dziś 18.07 nad Francją. Wyjątkowo upalnie ma być na zachodzie i południowym zachodzie. Prognoza wskazuje na możliwą temperaturę nawet 42-46 st. C. Z pewnością padną lokalne rekordy temperatur. Warunki do wzrostu temperatury są świetne o czym świadczą aktualne zdjęcia satelitarne. Dominuje słoneczna pogoda i na ogół brak zachmurzenia. Pobicie krajowego rekordu temperatury we Francji jest jednak niepewne. Może być blisko lub faktycznie temperatura nieznacznie pobije rekord. Aktualny rekord temperatury we Francji wynosi dokładnie 46 st. C. 

Piekielny upał we Francji. Prognozowana temperatura, 18 lipca 2022

Piekielny upał we Francji, 18 lipca 2022, czy będą rekordy temperatur

Ogromny historyczny upał dociera właśnie nad Wielką Brytanię. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują na temperatury maksymalne, do 38-40, lokalnie 41 st. C. To oznacza, że pobicie wielu lokalnych rekordów temperatury na Wyspach Brytyjskich jest pewne. Mało tego, zapewne padnie krajowy rekord temperatury sprzed 3 lat wynoszący "zaledwie" 38,7 st. C.

Historyczny upał w Wielkiej Brytanii. Prognozowana temperatura, 18 lipca 2022

Historyczny upał w Wielkiej Brytanii, możliwy nowy rekord temperatury, 18-19 lipca 2022 

Apogeum upałów w Wielkiej Brytanii jest prognozowane we wtorek 19 lipca. Obecne najnowsze prognozy wskazują na upał do 38-41 st. C.

Prognozowany piekielny upał w Wielkiej Brytanii, 19 lipca 2022

Możliwy rekord temperatury w Wielkiej Brytanii, ogromny upał, prognoza temperatury 19 lipca 2022

Szokuje nie tylko aktualnie prognozowany upał na Wyspach Brytyjskich, który po raz pierwszy ma szansę osiągnąć lub przekroczyć 40 st. C., ale dają do myślenia również prognozy przedstawione przez brytyjskie biuro Met Office.

Prognozowany hipotetyczny upał w Wielkiej Brytanii, jaki miał być możliwy około 2050 roku i aktualnie prognozowany upał w 2022. Foto: TT Dr Simon Lee

Rekordowy upał w Wielkiej Brytanii, temperatura szokuje kilkadziesiąt lat wcześniej, lipiec 2022

Fala żaru z Wysp Brytyjskich następnie przesunie się nad Belgię i Holandię. Również w tych krajach mogą paść nowe rekordy temperatur, zwłaszcza w Holandii. Aktualne prognozy wskazują na możliwy wzrost temperatury do 38-42 st. C. Pobicie rekordu w Belgii nie jest pewne, bo rekord wynosi 41,8 st. C., ale już w Holandii jest to bardzo prawdopodobne, bo obecny rekord to 40,7 st. C.

Prognozowany piekielny upał w Holandii i Belgii, 19 lipca 2022

Piekielny upał w Europie, możliwe rekordy temperatur Holandia i Belgia, 19 lipca 2022

Upał w najbliższych dniach dotrze również do Polski. Już we wtorek 19.07 temperatura od centralnej po zachodnią Polskę wzrośnie do około 30-34 st. C. O tym więcej dowiecie się z naszej najnowsze prognozy długoterminowej. Zakres prognozowanych temperatur maksymalnych w Polsce nadal się waha. Trzymamy rękę na pulsie, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!