| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów wkroczy do Polski. Na termometrach nawet 37 stopni

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Fala upałów wkroczy do Polski. Na termometrach nawet 37 stopni

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie lipca zrobi się w Polsce wyraźnie cieplej i ponownie okresami upalnie - to potwierdza nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. W nowym tygodniu od zachodu dotrze coraz cieplejsza masa powietrza, która będzie się stopniowo przesuwać w głąb kraju i na znacznym obszarze wrócą gorące i miejscami upalne dni, aczkolwiek o upał nadal najtrudniej będzie nad morzem oraz w rejonach podgórskich, choć przejściowo powinien również tutaj miejscami wystąpić. W skali kraju zrobi się jednak zdecydowanie cieplej i znowu warunki atmosferyczne, będą bardziej korzystne dla osób wypoczywających nad wodą. Z biegiem dni wrócą również przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza w trakcie ostatniej dekady miesiąca.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 17 lipca, do 1 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, fala upałów wkroczy do Polski, prognoza temperatury, od 17 lipca, do 1 sierpnia 2022

W nadchodzącym tygodniu już w poniedziałek 18.07 zrobi się gorąco na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Bardzo upalnie, będzie w najbliższą środę 20 lipca, gdy temperatura miejscami wzrośnie do nawet 33-36, lokalnie być może 37 st. C, zwłaszcza w zachodniej Polsce. Wzrost temperatury przełoży się na powrót wyraźnej dodatniej anomalii temperatury względem normy klimatycznej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 17-27 lipca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie do 27 lipca 2022

W kolejnych dniach temperatury w Polsce w zależności od regionu, będą często osiągać 22-29 st. C, a miejscami mówić będziemy o upale, bo będzie 30 st. C. lub więcej. Na przeważającym obszarze Polski czekają nas dni, które klimatycznie określamy jako gorące (25-29 st. C.) i upalne (30 st. C. i więcej). Krótko mówiąc - cieplejsze lato przypomni o sobie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, za okres 17-27 lipca 2022

Pogoda długoterminowa, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 27 lipca 2022

Polska w najbliższych dniach znajdzie się w obszarze podwyższonego ciśnienia, klinem łączącym się z centrum wyżu nad Atlantykiem. Oznacza to ustabilizowanie warunków pogodowych na przeważającym obszarze kraju, aczkolwiek co jakiś czas będą się zdarzać przelotne opady deszczu i burze z gradem, ale zjawiska te nadal wykażą się rozproszonym charakterem. Miejscami burze mogą być jednak silne. W nowym tygodniu bardziej aktywny front przechodzący przez Polskę jest spodziewany około 21 lipca. Tak aktualnie przewiduje model ECMWF, a GFS i ICON tego frontu nie potwierdza. Będziemy to weryfikować w prognozie bieżącej.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 24 lipca 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognozowana suma opadów w Polsce, do 24 lipca 2022

Trend prognozy długoterminowej pod względem prawdopodobieństwa temperatury i opadów najlepiej bezpośrednio porównać na wiązkach prognostycznych dla wybranych miast.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury do 1 sierpnia 2022

W prognozach widać wyraźny wzrost temperatury, aż do powrotu gorących i upalnych dni w Polsce.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza temperatury i opadów, do 2 sierpnia 2022

Pogoda na 16 dni dla Poznania

Pogoda na 16 dni dla Poznania, prognoza pogody do 2 sierpnia 2022

Przed nami więc oczekiwany przez wielu czytelników powrót gorącego i chwilami upalnego lata, aczkolwiek w trakcie 3 dekady lipca zaczną się pojawiać nieco częściej przelotne opady deszczu i burze z gradem, ale nadal będą to tylko krótkie i rozproszone przerywniki. Krótko mówiąc - lato dla osób mających urlop nie jest jeszcze stracone.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!