| |
Zagrożenie!
Groźny cyklon zejdzie nad Bałtyk. Przyniesie wichury w Polsce. Porywy wiatru będą niszczące

Groźny cyklon zejdzie nad Bałtyk. Przyniesie wichury w Polsce. Porywy wiatru będą niszczące

Z niepokojem śledzimy prognozy wichury, jaka ma się pojawić w Polsce na początku nowego tygodnia. Wiatr znowu miejscami może w porywach osiągać do około 70-100 km/h. Po długim okresie spokojnej pogody, ponownie miejscami może być groźnie, gdyż wiatr o takiej prędkości potrafi powodować szkody. Z każdym kolejnym dniem na temat potencjalnej wichury, będziemy wiedzieć coraz więcej. Najnowsze prognozy wiatru potwierdzają, że około 28 marca czeka nas incydent w silnym wiatrem szczególnie w północnej Polsce. Z tego powodu musimy bardzo uważnie śledzić trajektorię cyklonu, czyli coraz głębszego niżu.

Pogłębiający się niż przyniesie wichurę w Polsce. Prognozowane położenie niżu 28 marca 2022

Wichury w prognozach, groźny cyklon przyniesie niszczący wiatr, prognoza niżu 28 marca 2022

Antycyklon zapewniający nam słoneczną i ciepłą wiosenną pogodę niebawem osłabnie, gdyż podzieli się na kilka mniejszych ośrodków wyżowych. Między nimi zrobi się miejsce do zejścia ośrodków niżowych. Już w sobotę 26 marca chłodny front atmosferyczny związany z niżem nad Rosją przyniesie miejscami w Polsce najbliższe opady deszczu. W tym czasie nasili się również wiatr, głównie na wschodzie i północnym wschodzie kraju.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, 26 marca 2022

Silny wiatr i wichury znowu uderzą w Polsce, prognoza wiatru 26 marca 2022

Gwałtowniejsze zmiany w pogodzie czekają nas na początku nowego tygodnia, gdy Polska dostanie się bezpośrednio pod wpływ nurkującego niżu. Cyklon ten rozwinie się pod prądem strumieniowym nad północnym Atlantykiem.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą około 28-29 marca 2022

Prognoza wichury i prądu strumieniowego w Polsce, 28-29 marca 2022, mapy wiatru

Ustąpienie silnego antycyklonu umożliwi odbudowanie i wzmocnienie prądu strumieniowego i to już wystarczy do powstania dość głębokiego niżu. Cyklon ten obierze trajektorię zbliżoną do wiru troposferycznego, czyli znad Atlantyku przez Skandynawię i Bałtyk zejdzie w rejon zachodniej Rosji. Po drodze front atmosferyczny z nim związany przyniesie miejscami przelotne opady, ponadto spowoduje wystąpienie wichury z wiatrem z zachodu i północnego zachodu, w porywach do około 70-100 km/h. Za niżem napłynie w kolejnych dniach chłodne powietrze arktyczne, a tym samym pod koniec marca miejscami znowu mogą wystąpić opady śniegu.

Możliwe groźne wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru, 28 marca 2022 do południa

Groźne wichury wrócą do Polski, prognoza wiatru 28 marca 2022

Sytuacja nadal jest rozwojowa, bo ostateczne maksymalne porywy wiatru będą zależeć od dokładnej trajektorii ośrodka niżowego, a ta jeszcze może ulec nieznacznej zmianie. Silny wiatr w podanym terminie jest jednak pewny.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru w drugiej połowie dnia, 28 marca 2022

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 28-29 marca 2022

Najnowsze prognozy wiatru nadal będziemy monitorować. Z każdą kolejną aktualizacją poznamy regiony najbardziej narażone na niszczące podmuchy. Wyliczenia numeryczne poznacie na bieżąco. Aktualnie najbardziej zagrożonymi regionami na silny wiatr wydają się województwa północne i północno wschodnie, ale to może się jeszcze zmienić.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Zbycho

Niech te wichury już nie wracają. Nikt ich nie oczekuje.

23 marzec 2022 - 16:05
Odpowiedz