| |
Zagrożenie!
Szokujące zdjęcia Europy. Wysychamy na wiór. Z kosmosu widać ogromny obszar suchej ziemi

Szokujące zdjęcia Europy. Wysychamy na wiór. Z kosmosu widać ogromny obszar suchej ziemi

Lato na znacznym obszarze Europy przynosi wiele gorących i upalnych dni szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie. Opady deszczu i burze są stosunkowo rzadkie, a te które występują przynoszą bardzo rozproszone sumy opadów, które nie poprawiają sytuacji. Zdjęcia satelitarne ujawniają ogromny obszar Europy wysuszony na wiór. Przyroda zamiast buchać soczystą zielenią, to wygląda, jakby trwała już jesień. Trawniki są wypalone przez słońce i brak opadów. Z drzew opadają liście, a w lasach wybuchają kolejne pożary. Dramatycznie sytuacja wygląda we Francji, gdzie w ponad 100 gminach brakuje wody.

Wysuszona ziemia między Anglią i Francją. Skutki wysokiej temperatury i braku opadów. Foto: ESA Copernicus, sierpień 2022

Szokujące zdjęcia suchej Europy widoczne z kosmosu, sierpień 2022

Podobne obszary wysuszonej ziemi mamy w Hiszpanii, gdzie także od wielu tygodni występuje upał. Opadów i burz także w tym kraju podczas tego lata jest niewiele. Susza nasiliła się po niezwykle gorącym lipcu szczególnie, od Niemiec przez Francję, Kraje Beneluksu po Hiszpanię, Portugalię i Włochy. Częściowo dotknęła również Wielką Brytanię. Miniony lipiec, był jednym z 3 najcieplejszych w historii pomiarów w Europie.

Zanotowana anomalia temperatury w Europie, lipiec 2022. Dane: ESA Copernicus

Potworna susza w zachodniej Europie, mapy temperatur lipiec i sierpień 2022

Początek sierpnia również przynosi wysokie temperatury na zachodzie Europy, zwłaszcza od Hiszpanii po Francję. Ryzyko pożarów na tym obszarze jest bardzo duże. W minioną środę 10.08 wybuchł kolejny pożar we Francji w rejonie Landiras na granicy Gironde i Landes. Obszar ten był dotknięty pożarem również w lipcu.

Wybuch pożarów we Francji, 10 sierpnia 2022. Foto: ESA, satelita Sentinel 3

Susza i pożary we Francji, najnowsze zdjęcia satelitarne, sierpień 2022

Sytuacja we Francji nieznacznie zacznie się poprawiać w okolicach połowy sierpnia, gdy wreszcie wrócą nieco częstsze przelotne opady deszczu i burze. Jest szansa, że przynajmniej miejscami popada, aczkolwiek nie będą to od razu duże sumy opadów. W takiej sytuacji każda kropla wody jest jednak na wagę złota.

Prognozowana suma opadów we Francji, do 15 sierpnia 2022

Susza i upały w Europie, prognoza opadów do 15 sierpnia 2022

Niedobór opadów jest również widoczny w Polsce. Dobrze to widać m.in. na podstawie stanu wody w rzekach. Nadal na wielu odcinkach mamy suszę hydrologiczną. Niezwykłe wrażenie robi porównanie zdjęć satelitarnych Wisły z bieżącego i poprzedniego roku. Zdjęcie z lewej strony przedstawia Wisłę z 7 sierpnia 2021 roku, a z prawej ten sam obszar Wisły z 2 sierpnia 2022 roku.

Porównanie stanu wody w Wiśle. Foto: ESA, Copernicus z satelity Sentinel. Opracowanie: FB Polska z Sentinela

Susza w Europie i Polsce, porównanie zdjęć satelitarnych Wisły, sierpień 2022

Prognozy opadów dla Polski, do 19 sierpnia wskazują na możliwe wystąpienie opadów głównie we wschodniej i południowej Polsce, gdzie obszar górnego niżu przyniesie okresami przelotne opady i burze. Miejscami w tym czasie może spaść nawet 10-45 mm wody. Na pozostałym obszarze sumy opadów i możliwość ich wystąpienia będzie mniejsza. Miejscami może spaść do 4-15 mm wody, a na zachodzie mniej lub będą takie miejscami, gdzie praktycznie nie popada. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!