| |
Zagrożenie!
Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne na rzekach. Lodołamacze kruszą lód na Odrze i Wiśle. Zator lodowy przed Włocławkiem ma 7 km

Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne na rzekach. Lodołamacze kruszą lód na Odrze i Wiśle. Zator lodowy przed Włocławkiem ma 7 km

Do Polski dotarła zapowiada silna odwilż. Temperatura przekracza na zachodzie i południowym zachodzie Polski 11 stopni Celsjusza, a to dopiero początek większego ocieplenia. W zachodniej połowie kraju śniegu już praktycznie nie ma, ale na pozostałym obszarze nadal jest go bardzo dużo. Liczne roztopy powodują wezbrania rzek. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dla Wisły, od ujścia Narwi do Zbiornika Włocławek i dla dolnej Odry, od ujścia Warty do Gryfina. Wydano też ostrzeżenia drugiego stopnia dla zlewni górnej Odry, Małej Wisły, Pilicy, górnej Warty oraz Bzury. Na dolnej Odrze i Wiśle mogą zostać przekroczone stany alarmowe. W zlewni górnej Odry, Małej Wisły do ujścia Przemszy, Pilicy, górnej Warty do ujścia Liswarty oraz Bzury mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze, a w zlewni Odry miejscami alarmowe. Najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna panuje w rejonie Włocławka. Tam wciąż utrzymują się zjawiska lodowe, które powodują znaczne podpiętrzanie się stanów wody.

Sytuacja na rzekach w Polsce. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne. Lodołamacze kruszą lód na Wiśle między Płockiem a Włocławkiem. Foto: Lodołamacze na Wiśle w okolicach Brwilna, F. Jakub Sawicki/IMGW - 21 lutego 2021

Sytuacja na rzekach w Polsce, ostrzeżenia hydrologiczne, lodołamacze kruszą lód, trudna sytuacja w rejonie Włocławka

Podobna sytuacja panuje na większości rzek w Polsce. 13 lodołamaczy kontynuuje operację kruszenia pokrywy lodowej na Dolnej Odrze. Z kolei na Wiśle, na zbiorniku włocławskim pracuje 8 jednostek.

Poziom wody w rzekach rośnie. Sytuacja będzie się pogarszać szczególnie w dorzeczu Wisły, bo główne roztopy jeszcze przed nami.

Wody Polskie informują, że rozbijany zator lodowy w rejonie Włocławka ma długość około 7 km. Trwa również zrzucanie kry ze Stopnia Wodnego Włocławek.

Tymczasem na Odrze pracuje 13 lodołamaczy. 

W razie wystąpienia lokalnej powodzi i podtopień, do działań zostaną skierowania strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W każdej brygadzie OT są przygotowane tak zwane Moduły Zadaniowe, czyli ludzie i sprzęt zdolny do podjęcia działań w razie kryzysu związanego z podtopieniami. Wszystkie brygady obrony terytorialnej są w stałym kontakcie z lokalnymi zespołami zarządzania kryzysowego. Moduły Zadaniowe, które działają w każdej z piętnastu brygad OT, to kompanie lekkiej piechoty. W ich skład wchodzi około 140 żołnierzy. Mają do dyspozycji sprzęt najbardziej potrzebny przy podtopieniach. Są to przede wszystkim samochody ciężarowe do przewozu pomp czy worków z piaskiem, a także lekkie pojazdy terenowe, agregaty i maszty oświetleniowe.

Zasięg pokrywy śnieżnej w Polsce, 21 lutego 2021

Sytuacja na rzekach w Polsce, zasięg występowania pokrywy śnieżnej, 21 lutego 2021

Sytuacja hydrologiczna w kolejnych dniach lutego 2021 w Polsce, będzie dynamiczna. Zalecamy śledzenie danych pomiarowych ze stacji IMGW.

DobraPogoda24, IMGW, Wody Polskie, OT


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!