| |
Zagrożenie!
Do Polski wkracza silna odwilż, wydano ostrzeżenia przed roztopami. Straż pożarna i wojsko ma pomagać przy podtopieniach

Do Polski wkracza silna odwilż, wydano ostrzeżenia przed roztopami. Straż pożarna i wojsko ma pomagać przy podtopieniach

Do Polski z zachodu i południowego zachodu wkracza odwilż, która do soboty 20 lutego 2021 obejmie cały kraj. W związku z zaleganiem pokrywy śnieżnej, spodziewamy się lokalnych podtopień, a także wzrostów poziomu rzek, miejscami do stanu ostrzegawczego i alarmowego. Już dzisiaj 18 lutego 2021, temperatura na zachodzie i południowym zachodzie Polski, może wzrosnąć do około 7-11 stopni Celsjusza! IMGW wydał pierwsze ostrzeżenia przed roztopami na zachodzie i południowym zachodzie kraju. W przypadku występowania nadmiaru wody, przy jej usuwaniu mają pomagać strażacy z jednostek państwowych i ochotniczych.

Silna odwilż wkracza do Polski, możliwe stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach

Silna odwilż wkracza do Polski, możliwe stany ostrzegawcze i alarmowe na rzekach, wydano ostrzeżenia hydrologiczne, luty 2021

Służby dokonały przeglądu swoich zasobów i przygotowały sprzęt, który trafi do miejsc zagrożonych podtopieniami. W gotowości są odwody operacyjne, 27 kompanii specjalnych, to jest około 700 ratowników, 270 pojazdów, 96 łodzi i 64 pompy dużej wydajności. Są też kontenery przeciwpowodziowe z zaporami, które mogą podnieść koronę wałów przeciwpowodziowych. Straż pożarna posiada również 28 sztuk agregatów prądotwórczych o mocy 30 kilowatów.

IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne przed roztopami. Należy monitorować stan wody w rzekach

W kolejnych dniach musimy bacznie obserwować rejony rzek, stawów i lokalnie swoich podwórek, szczególnie w rejonie nagromadzonego śniegu. W zależności od wzrostu temperatury, istnieje realne zagrożenie podtopienia chodników, piwnic i garażów. Można zniwelować podtopienia przez usypanie wałowania z piasku.

Sytuacja związana z roztopami i zmianą poziomu wody w rzekach w Polsce, w kolejnych dniach lutego 2021, będzie dynamiczna. Należy śledzić poziom wody i komunikaty meteorologiczne

W najbliższych dwóch dniach najniebezpieczniejsza sytuacja hydrologiczna będzie w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim, szczególnie na rzekach dopływów górnej i środkowej Odry będą obserwowane wzrosty. Stany mogą być powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Dodatnie temperatury, szybko topniejące grube warstwy śniegu i opady deszczu spowodują szybkie wzrosty poziomów wód.

Sytuacja hydrologiczna na rzekach w Polsce, godzina 07:30, 18 lutego 2021. Dane: IMGW-PIB

Wkracza odwilż do Polski, będą podtopienia i zalania, sytuacja na rzekach, ostrzeżenia hydrologiczne, luty 2021

Aktualnie na dolnym odcinku Odry pracuje 13 lodołamaczy. Specjalistyczny sprzęt pływa po terenie administrowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Lód łamany jest na Odrze Zachodniej, Odrze granicznej, Regalicy oraz na Jeziorze Dąbie. Od Szczecina i Gryfina w górę rzeki zaplanowane jest kruszenie i spławianie lodu.

Przed odwilżą, w całym kraju zamarzniętych jest wiele rzek, między innymi Pilica w Białobrzegach, odcinki Warty, Bug w okolicach Małkinii.

Wody Polskie prowadzą akcję lodołamania na odcinku środkowej Wisły

Również wojsko jest gotowe na pomoc w walce z podtopieniami - zadeklarował minister obrony Mariusz Błaszczak. Do dyspozycji jest około ośmiu tysięcy żołnierzy i specjalistyczny sprzęt.

Żołnierze będą mogli pomagać na wezwanie wojewodów- dodał minister. Gotowi świadczyć pomoc są członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz siły operacyjne. Obecnie wojsko monitoruje sytuacje w dorzeczu Wisły i Odry.

DobraPogoda24, IMGW-PIB, Wody Polskie


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!