| |
Zagrożenie!
Ruszył pilotażowy system. Każdy obywatel otrzyma bezpłatne SMSy z ostrzeżeniami meteorologicznymi

Ruszył pilotażowy system. Każdy obywatel otrzyma bezpłatne SMSy z ostrzeżeniami meteorologicznymi

Po zeszłorocznej nawałnicy, która przeszła nad krajem 11 sierpnia ponownie rozgorzała dyskusja nad systemem ostrzeżeń meteorologicznych. Jednym z pomysłów były wiadomości SMS wysyłane bezpośrednio do zagrożonych osób. Po wielu miesiącach porównywania pomysłów, analiz i omówienia szczegółów technicznych, zrobiono krok mogący być przełomem. Wszystko jednak zależy od jakości wydawanych ostrzeżeń meteorologicznych.

Wraz z początkiem lipca br. wystartował pilotażowy system ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek 29.06 przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i operatorzy telefonii komórkowej.

"Dzięki temu każda osoba, która będzie przybywać w zagrożonym niebezpieczeństwem województwie, dostanie SMS z ostrzeżeniem" - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jeśli dostanie informację o zbliżającym się zagrożeniu, będzie ją przesyłać do operatorów, a ci - do wszystkich klientów znajdujących się w zasięgu stacji bazowej. Na razie będzie to na obszar co najmniej województwa, więc duży. Ale doszliśmy do wniosku, że lepiej tak, niż w ogóle, szczególnie, ze rozpoczęły się wakacje" - dodał minister.

System będzie uzupełnieniem między innymi Regionalnego Systemu Ostrzegania. "Mamy nadzieję, że to pozwoli tym, którzy będą w obszarze zagrożeń zorientować się i zabezpieczyć. Ostrzeżenia będą powszechnie dostępne, w tym sensie, że nie wszyscy korzystają z Regionalnego Systemu Ostrzegania, nie wszyscy mają niezbędne aplikacje, a tu informacja dotrze do każdego, kto ma włączony telefon" - dodał minister Marek Zagórski.

System ostrzeżeń meteorologicznych SMS

Docelowy system ruszy w grudniu, kiedy w życie wejdzie znowelizowane Prawo telekomunikacyjne. Wtedy SMSy z ostrzeżeniami będą przesyłane na obszarze konkretnego powiatu, w którym będzie występować zagrożenie.

Mamy więc namiastkę systemu ostrzeżeń, który do tej pory już działał, ponadto w zależności od używanej aplikacji mógł być również płatny. Jego wadą jest nadal duży obszar (całe województwa, pod koniec roku powiaty) dla wydanego ostrzeżenia, co w przypadku burz ma bardzo duże znaczenie, gdyż istnieje ryzyko nie sprawdzania się ostrzeżeń, a przez to zaczną one być ignorowane. Drugim problemem jest również fakt ich wydawania. Będą one tak jak do tej pory opracowane przez synoptyka IMGW, a następnie przekazywane do regionalnych sztabów kryzysowych, co oznacza, że dopiero ze sztabu zostanie wydane polecenie rozesłania ostrzeżeń przez operatorów. Wydłuży się więc droga ostrzeżenia, zanim dotrze ono bezpośrednio do zainteresowanej osoby.

W najbliższych miesiącach system ostrzeżeń SMS, będzie w fazie testów. Oby w tym czasie został dopracowany i nie zdarzyły się sytuacje, gdy dopiero po przejściu nawałnicy odbierzemy SMSa z ostrzeżeniem lub w ogóle nie został on wysłany, jak już nie raz bywało w minionych latach. W przypadku wadliwego działania, zachęcamy do przesyłania uwag na adres Rządowego Centrum Bezpieczeństwa alert.pilotaz@rcb.gov.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!