
Potężny supertajfun Surigae ominie Filipiny. Mieszkańcy mówią o szczęściu. W kwietniu osiągnął siłę tajfunu z czerwca
Bardzo silny supertajfun Surigae rozwinął się na wschód od wybrzeża Filipin. Obecnie ma 5, najwyższą kategorię w skali Saffira Simpsona i przesuwa się na północ wzdłuż wschodnich Filipin, na szczęście omijając ten kraj. Gdyby uderzył w ląd, sytuacja mieszkańców byłaby dramatyczna. Co ciekawe, tajfun Surigae generuje wiatr ciągły o prędkości ponad 300 km/h, w porywach do około 370 km/h!! Jest to sytuacja wyjątkowa, bo taką siłę żywioł zazwyczaj może osiągnąć później, np. w czerwcu, a nie teraz w kwietniu, gdy woda powierzchniowa mórz i oceanów zazwyczaj jest chłodniejsza. Jesteśmy więc świadkami historii, bo to najsilniejszy tajfun na zachodnim Pacyfiku, jaki powstał w kwietniu!
Potężny supertajfun Surigae omija Filipiny, 17 kwietnia 2021. Foto: NASA
Według amerykańskiej agencji JTWC, ciśnienie w oku potężnego supertajfunu mogło spaść do 888 hPa. Jest to na Ziemi 19 cyklon tropikalny w historii obserwacji, który przynosi wiatr przekraczający 300 km/h! To pierwsza taka sytuacja w kwietniu!
Prognozowane położenie i trajektoria bardzo silnego tajfunu Surigae. Dane: CIMS
Poprzednie tak silne tajfuny zdarzały się w tej części świata najwcześniej w czerwcu. Filipińczycy mogą mówić o wielkim szczęściu, bo tajfun dosłownie ominie kraj od strony wschodniego wybrzeża. Głównym zagrożenie, będą wysokie fale sztormowe oraz ulewne opady deszczu na wschodnim wybrzeżu kraju. Miejscami suma opadów deszczu może osiągnąć 100-400 mm wody!
Tajfun Surigae w podczerwieni
Położenie supertajfunu Surigae z zaznaczonym okiem cyklonu względem wschodniego wybrzeża Filipin o godzinie 06:30 (czasu polskiego), 18 kwietnia 2021. Zdjęcie satelitarne: Himawari-8
Prognozowane położenie tajfunu Surigae o godzinie 18:00 (czasu polskiego), 18 kwietnia 2021
Aktualnie prędkość wiatru w tajfunie Surigae zaczęła spadać, a to świadczy, że osiągnął już maksymalny rozwój. Generuje wiatr ciągły o prędkości 241 km/h, w porywach do 290 km/h.
DobraPogoda24, CIMS, NASA, JTWC