| |
Zagrożenie!
Ryzyko supertajfunu w rejonie Tajwanu. Wiatr może przekroczyć 300 km/h!

Ryzyko supertajfunu w rejonie Tajwanu. Wiatr może przekroczyć 300 km/h!

Meteorolodzy z całego świata w najbliższych dniach będą śledzić rozwój potencjalnego supertajfunu. Mimo, że do jego apogeum i uderzenia jest jeszcze sporo czasu, to obecne prognozy stawiają na nogi służby meteorologiczne.

Wyliczenia numeryczne są ze sobą dość zbieżne. Jednoznacznie wskazują na rozwinięcie się cyklonu tropikalnego, który w ciągu kilkudziesięciu godzin na zachodnim Pacyfiku przekształci się w supertajfun. Aktualnie ma postać depresji tropikalnej znajdującej się około 3500 km na południowy-wschód od Tajwanu. W kolejnych dniach zacznie się pogłębiać i stopniowo przesuwać na zachód i północny-zachód. Prognoza japońskiego instytutu JMA wskazują na 70% prawdopodobieństwo takiego scenariusza.

Położenie i kierunek przemieszczenia depresji tropikalnej. 7 września o godz. 08:00 (czasu polskiego)

Ryzyko supertajfun

Najnowsze prognozy wskazują, że tajfun około 11 września uderzy w amerykańską wyspę Guam (wiatr przekraczający 200 km/h), a później prawdopodobnie skieruje się wprost na Tajwan, gdzie siła wiatru około 16 września ma być największa.

Potencjalna prędkość wiatru w rejonie Tajwanu około 16 września według modelu ECMWF

Prognoza wiatr tajfun tajwan

Trudno obecnie uwierzyć w prognozy, które wskazują na wiatr ciągły osiągający w momencie uderzenia w wyspę około 300 km/h, a w porywach nawet 350 km/h!

ryzyko tajfun tajwan

Miejmy nadzieję, że prognoza ulegnie zmianie i nie dojdzie do tej katastrofy. Warunki atmosferyczne na powstanie tajfunu są jednak sprzyjające. Temperatura wody powierzchniowej na przeważającym obszarze osiąga lub przekracza 30 st. C.

Prognoza tajfun tajwan

Jedno jest pewne, tajfun powstanie, ale pozostaje nadzieja na mniejszą jego siłę i zmianę trajektorii. Sytuację będziemy monitorować...


Komentarze
Wiola

300 km/h i więcej to prędkość niewyobrażalna w Europie. W Polscy chyba tylko na Śnieżce taka wartość została osiągnięta nie licząc tornad?

07 wrzesień 2018 - 16:15
Odpowiedz