| |
Zagrożenie!
Susza w Niemczech: śnięte ryby, wysychające rzeki, ograniczenia zużycia wody

Susza w Niemczech: śnięte ryby, wysychające rzeki, ograniczenia zużycia wody

W jednym z artykułów wspominaliśmy, że miniony lipiec był pierwszym miesiącem tego roku w Rzeszowie, gdy suma opadów przekroczyła normę. Należy jednak zaznaczyć, że przelotne opady pochodzenia burzowego miały ograniczony zasięg, dlatego kilkanaście km dalej opady były już poniżej normy.

Susza przynosi dramatyczne skutki również u naszego zachodniego sąsiada w Niemczech. Utrzymująca się od wielu tygodni wysoka temperatura powoduje nie tylko straty w rolnictwie, ale zmusza decydentów do wprowadzenia ograniczenia zużycia wody. Władze kilku miast zezwalają jedynie na użycie wody dla potrzeb gospodarstwa domowego. Ograniczenia obowiązują w przypadku podlewania, mycia samochodów i uzupełniania basenów.

Temperatury maksymalne zanotowane w Niemczech, 7 sierpnia 2018 roku

Temperatura Niemcy Upał

Długotrwała susza spowodowała znaczne obniżenie poziomu rzek i jezior. We wschodnich Niemczech całkowicie wyschła rzeka "Czarna Elstera" (188 km prawy dopływ Łaby) w rejonie miasta Senftenberg na południu Brandenburgii.

Wyschnięte koryto rzeki Czarna Elstera. Foto: Tino Plunert / DPA

Rzeka Czarna Elstera Susza

"Zwykle rzeka w tym miejscu ma 14-18 metrów szerokości i około 2 metry głębokości. Poza martwymi rybami i pustymi muszlami, nic tu nie zostało” - informuje portal Tag24.

Dla porównania normalny poziom Czarnej Elstery w Bad Liebenwerdzie oddalonym o około 40 km od Senftenberg w okresie bez suszy

Rzeka Czarna Elstera

Na niektórych lotniskach w ciągu dnia polewa się wodą pasy startowe, aby je uchronić przed zniszczeniem. Dane meteorologiczne wskazują, że w Niemczech średnia temperatura od kwietnia do sierpnia tego roku była najwyższa w historii dokonywania pomiarów.

Średnia temperatura wody w Morzu Północnym osiągnęła rekord z roku 2014 i wynosi obecnie 16.3 st. C. Z kolei średnia temperatura wody Morza Bałtyckiego wynosi 20 st. C., co jest nowym rekordem - informuje Urząd Żeglugi i Hydrografii w Hamburgu.


Komentarze
Roman

Czyli wniosek taki, że w Polsce taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa.

07 sierpień 2018 - 19:59
Odpowiedz