| |
Zagrożenie!
Uruchomiliśmy nową stację meteorologiczną w Rzeszowie. Sprawdź pomiary on-line

Uruchomiliśmy nową stację meteorologiczną w Rzeszowie. Sprawdź pomiary on-line

Z radością informujemy o uruchomieniu naszej redakcyjnej stacji meteorologicznej w Rzeszowie. Wieloletnie obserwacje w stolicy Podkarpacia jednoznacznie wskazują, że warto było postawić stacje na południu miasta, gdzie dość często warunki meteorologiczne, zwłaszcza pod względem temperatury i opadów mogą się różnić w przypadku wyłącznego opierania się o dane ze stacji IMGW w podrzeszowskiej Jasionce.

Na Podkarpaciu w ciągu roku nie brakuje dni ze zjawiskami fenowymi, inwersją osiadania, a także zaleganiem frontu i wpływu obszaru wyżowego z występującą mgłą. W zależności od ich zasięgu oraz ukształtowania terenu, temperatura czasami może się różnić na niewielkim obszarze nawet o 2-10 st. C. Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z 10 stycznia 2018 roku, gdy na terenie Rzeszowa można było poczuć różnicę temperatury maksymalnej. Przypomnijmy, wówczas na krańcach północnych miasta temperatura wzrosła do zaledwie 1 st. C., a na południu w dzielnicy Budziwój sięgała 4-6 st. C. To samo dotyczy zasięgu opadów śniegu i deszczu. Szczególnie jest to dotkliwe w sezonie wiosenno-letnim, gdy pojawia się sporo opadów konwekcyjnych o niewielkim zasięgu. Zdarzają się dni, gdy pada w jednej części miasta, a w innej jest nadal sucho. W tej sytuacji każda dodatkowa stacja jest na wagę złota, aby wyłapać sumę i natężenie lokalnych opadów pochodzenia burzowego.

Stacja meteo DobraPogoda24 Rzeszów

Nasza stacja jest w pełni automatyczna z dostępem do internetu. Dzięki temu każdy może śledzić bieżące pomiary: temperatury (na wys. 2m, punktu rosy, odczuwalnej), wilgotności powietrza, ciśnienia, wiatru (prędkość, kierunek), opadów (natężenie i suma), promieniowania słonecznego w W/m2 oraz wskaźnika UV. W przyszłości planujemy jej rozbudowę i uruchomienie kilku dodatkowych instrumentów, w tym do pomiarów jakości powietrza. Po kilku dniach testów, dziś 16.03 stacja przechodzi pierwszy generalny sprawdzian z mierzeniem natężenia i sumy opadów. Dane on-line udostępniamy na platformie Wunderground.

DobraPogoda24


Komentarze
zavvada

Świetna informacja, Brakuje profesjonalnych pomiarów meteo w Rzeszowie.

16 marzec 2018 - 19:53
Odpowiedz
Ben Wwa

Brawo. DP24 rozwija swoją specjalizację w sprawozdawczości z Podkarpacia, jednak rozumiemy, że "korespondencje" z innych regionów, np. Mazowsza, są wskazane.

17 marzec 2018 - 05:28
Odpowiedz
Ben Wwa

Mam kilka pytań. > Jaka jest odległość stacji od centrum miasta? > Czy w jej sąsiedztwie są jakieś nienaturalne źródła ciepła (budynki, urządzenia przemysłowe, ruchliwe drogi, itd.)? > Czy w pobliżu znajduje się jakiś akwen wodny? > Czy stacja jest w istotnym stopniu osłonięta od wiatru ze wszystkich, niektórych lub choćby jednej strony świata (przez budynki, drzewa)? > Czy jej wysokość npm to 699 m? > Czy dla lepszej rozpoznawalności, nie byłoby warto rozwinąć nazwę stacji (np. Rzeszów-Dębina)?

19 marzec 2018 - 08:51
Odpowiedz
Aaaa

Dlaczego przy prezentacji wyników nie używacie języka ojczystego? A może nie zauważyłem takiej opcji.

19 lipiec 2018 - 11:32
Odpowiedz
DobraPogoda24

@Aaaa Niestety, nie mamy na to wpływu. Tak jak napisaliśmy "dane on-line udostępniamy na platformie Wunderground". Jest to serwis USA - krótko mówiąc, dane wysyłamy do nich, a później są one przetwarzane i prezentowane na ich stronie. Jeśli któryś z parametrów jest niezrozumiały, to chętnie wyjaśnimy.

19 lipiec 2018 - 11:46
Odpowiedz