| |
Zagrożenie!
Co nowego na redakcyjnej stacji meteorologicznej?

Co nowego na redakcyjnej stacji meteorologicznej?

W drugiej połowie marca została uruchomiona nasza redakcyjna stacja meteorologiczna w Rzeszowie. Od tego czasu dokonano kilku docelowych przeróbek i prac, aby ruszyć z pomiarami jak najbardziej zbliżonymi do profesjonalnych. W tym celu została oczywiście zamontowana klatka meteorologiczna, bowiem fabryczna osłona radiacyjna nie spełniała naszych oczekiwań.

Pomiary temperatury i wilgotności są zatem wykonywane na standardowej wysokości 2m, gdzie znajduje się również instrument do mierzenia natężenia promieniowania słonecznego, a następnie jego przeliczenia na wskaźnik indeksu promieniowania UVI. Stacja posiada również deszczomierz oraz wiatromierz. Ten ostatni został jednak zainstalowany na maszcie o długości 3.5 m, gdyż ze względów technicznych nie jest możliwe jego umieszczenie na wysokości 10 m, aczkolwiek niewykluczone, że w przyszłości znajdzie się on na właściwej wysokości około 9-10 m. Ponadto została dokonana kalibracja instrumentów pomiarowych, w tym barometru do rzeczywistego poziomu, aby wskazywał ciśnienie lokalne dla wysokości 203 m n.p.m., gdyż na takim poziomie znajduje się stacja.

Stacja Meteorologiczna DobraPogoda24

W ostatnim czasie został również zamontowany laserowy czujnik jakości powietrza. Wszystkie pomiary dokonywane są automatycznie pod naszym nadzorem, aby eliminować zafałszowane pomiary mogące być efektem np. zanieczyszczonych górnych otworów deszczomierza itp. Dane meteorologiczne są publikowane on-line za pomocą platformy Wunderground, a pomiary dotyczące jakości powietrza na platformie LookO2.

Wszystkie powyższe dane umożliwią nam badanie klimatu w ujęciu lokalnym, a także śledzenie trendu dotyczącego poprawiania lub pogarszania się jakości powietrza.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!