| |
Zagrożenie!
Spadnie śnieg i chwyci silny mróz. Będzie prawdziwa zima? Najnowsze prognozy na styczeń zaskakują

Spadnie śnieg i chwyci silny mróz. Będzie prawdziwa zima? Najnowsze prognozy na styczeń zaskakują

Kończy się łagodny grudzień i pytacie, czy w kolejnym miesiącu w Polsce doczekamy się prawdziwej zimy ze śniegiem i mrozem? Najnowsza pogoda na styczeń uległa radykalnej zmianie. Aktualne prognozy sezonowe wskazują na chłodniejszy miesiąc z częstszymi opadami śniegu, ale także z dłużej utrzymującym się mrozem nie tylko w nocy. Wszystko przez blokadę cyklonalną oraz słabnący wir polarny.

Najnowsza prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w styczniu 2025

Spadnie śnieg i chwyci silny mróz w Polsce i Europie, najnowsze prognozy na styczeń 2025 wskazują na prawdziwą zimę

Jeśli porównany poprzednie i obecne wydanie prognozy sezonowej na drugi miesiąc meteorologicznej zimy, to zauważymy znaczącą zmianę, choć już sugerowaną przez nas w poprzednich omówieniach nadchodzącego stycznia. Obecna prognoza amerykańskiego modelu CFSv2 wskazuje na zimę. Anomalia średniej temperatury w Polsce, ale także na znacznym obszarze Europy jest ujemna. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia temperatura w styczniu na obszarze Polski oscyluje w pobliżu 0 st. C., a miejscami jest lekko ujemna, to średnia dobowa temperatura za cały miesiąc może być z przewagą wartości ujemnych, co wskazuje na przewagę dni z możliwym mrozem, okresami silniejszym przy nocnych rozpogodzeniach. Oczywiście zdarzą się przejściowo dni cieplejsze przy wymianie mas powietrza, ale trend prognozy jest wyraźny z przewagą dni chłodnych.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia między 13-20 stycznia 2025

Nadciągnie prawdziwa zima, spadnie śnieg i chwyci mróz, najnowsze prognozy na styczeń 2025

Mimo, że początek stycznia zacznie się jeszcze od dość wysokich temperatur bo początkowo będziemy w cieplejszym sektorze powietrza przy przechodzeniu cyklonu z wichurami, to po jego odsunięciu na wschód kontynentu, z północnego zachodu zaciągnie chłodne masy powietrza w głąb Polski i Europy. Od 3-4 stycznia odczujemy ochłodzenie, które z krótkimi przerwami będzie kontynuowane w kolejnych dniach. Anomalia temperatury w co najmniej dwóch dekadach stycznia ma być wyraźnie ujemna. To oznacza, że opady śniegu, które w tym czasie pojawią się w Polsce już coraz rzadziej będą topnieć, a częściej mogą powodować stopniowy przyrost pokrywy śnieżnej.

Prognozowane prawdopodobieństwo silniejszych śnieżyc w Europie i Polsce z uwzględnieniem wskaźnika EFI w okresie do 15 stycznia 2025

Będzie śnieg i mróz w styczniu 2025, najnowsze prognozy sezonowe w Polsce i Europie

Prognozy chłodniejszego stycznia z możliwą zimą wskazuje nie tylko aktualna prognoza amerykańska, ale także europejska ECMWF. Ciekawe wyliczenia prawdopodobieństwa silniejszej śnieżycy widzimy w nadchodzącym styczniu. Wskaźnik EFI wskazuje na wartości ponadprzeciętne miejscami na obszarze, od rejonu północnych Wysp Brytyjskich przez Skandynawię, północną Polskę po częściowo Rosję. To oznacza, że w tych regionach Europy w pierwszej połowie stycznia może w pewnym okresie przy przejściu śnieżycy spaść więcej śniegu niż wynika z normy. W przypadku naszego kraju na północy, może to być związane z efektem morza przy adwekcji powietrza arktycznego. Niewykluczone również, że spływ chłodnego powietrza na południe Europy da impuls do powstania niżu genueńskiego, który przyniesie śnieżyce w wielu regionach, aż dotrze także w rejon Polski.

Sprawdź: Nadciągną ogromne wichury. Wiatr sięgnie 150 km/h. Cyklon o sile orkanu ściągnie prąd strumieniowy

Najnowsza prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w styczniu 2025

Nadciągnie prawdziwa zima, będzie śnieg i mróz w styczniu 2025, najnowsze prognozy

Najnowsza bardziej zimowa prognoza na styczeń ma wynikać z radykalnej zmiany układu barycznego nad Europą. Ma być to efekt zablokowania wpływu Atlantyku i przejście w trakcie stycznia indeksu NAO do wartości ujemnej, z powodu silniejszego wpływu antycyklonu oraz słabnącego wiru polarnego, który mniej będzie sprzyjał trwaniu silnej cyrkulacji strefowej. Obszar bardziej wilgotny z niższym ciśnieniem ma zalegać na południu kontynentu. W takiej sytuacji będą warunki do częstszego napływu chłodniejszego powietrza, które po zetknięciu z wilgotniejszym może częściej przynosić śnieg z północy i południa, a rzadziej z zachodu. Jest więc spora szansa na przynajmniej okres 1-2 tygodni prawdziwej zimy w ujęciu całego stycznia w Polsce.

Zobacz: Nadejdzie silny mróz. Temperatura spadnie do -32 stopni. Siarczysta zima dotrze na wschód i północ

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!