| |
Zagrożenie!
Spadł gigantyczny grad. Został pobity rekord kraju. Takie gradziny mogą zabić

Spadł gigantyczny grad. Został pobity rekord kraju. Takie gradziny mogą zabić

Gigantyczny grad spadł w Kanadzie. To największy grad jaki kiedykolwiek zarejestrowano w tym kraju. Średnica gradziny miała 12,3 cm i ważyła 292,71 gramów. Poprzednia rekordowa gradzina była lżejsza o 2,71 grama. Grad, który mógł zabić spadł na północny zachód od Markerville w prowincji Alberta. Dane dotyczące gradu zebrali eksperci Northern Hail Project (NHP) z Uniwersytetu Zachodniego w Kanadzie. Co ciekawe, tylko 22 gradziny zebrane na całym świecie, w tym ten znaleziony w Markerville ważyły ​​ponad 290 gramów.

Rekordowy grad w Kanadzie. Foto: FB Francis Lavigne-Theriault

Spadł rekordowo duży grad w Kanadzie, jego średnica przekroczyła 12 cm, sierpień 2022

Członkowie z zespołu badającego największe gradobicia w Kanadzie i na świecie zebrali podczas sierpniowej burzy aż siedem worków gradu. Niektóre gradziny miały wielkość grejpfruta. W czasie opadów największego gradu w historii Kanady wydano ostrzeżenia o tornadach dla części środkowej i południowej Alberty. Poprzedni rekordowy kanadyjski grad spadł 31 lipca 1973 roku i mierzył 11,4 cm.

Nowy rekord wielkości gradu w Kanadzie. Dane: Northern Hail Project

Rekordowy grad w Kanadzie, sierpień 2022

O rekordzie poinformował Francis Lavigne-Theriault, który dodał, że zrobiono wydruk 3D rekordowej gradziny. Wydrukowano w tej technologii 30 innych gradzin, jakie zebrano w dniu rekordowego gradobicia.

Mimo, że odkrycie rekordowej gradziny w Kanadzie było ekscytujące, to opady gradu okazały się niezwykle niebezpieczne. Zagrażały miejscami nawet życiu. Wiele samochodów w Albercie zostało zniszczonych.

Niszczące opady gradu w Kanadzie, sierpień 2022

Burza, która spowodowała opady rekordowego gradu w Kanadzie miała bardzo duży wirujący prąd wstępujący, który utrzymywał grad wewnątrz burzy przez długi czas. Największy grad w historii Ameryki Północnej spadł 23 lipca 2010 roku w Dakocie Południowej. Ważył aż 879 gramów i miał maksymalną średnicę 20,3 cm. Z kolei polski rekord wielkości gradu wynosi 13,5 cm. Został zanotowany 4 czerwca 2021 roku, w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!