| |
Zagrożenie!
Śnieżyca z frontem przechodzi przez Polskę. W tych regionach zima przypomni o sobie. Będą trudne warunki na drogach

Śnieżyca z frontem przechodzi przez Polskę. W tych regionach zima przypomni o sobie. Będą trudne warunki na drogach

Z zachodu do Polski wkroczyło załamanie pogody związane z przejściem ciepłego i chłodnego frontu atmosferycznego. Na północy i północnym wschodzie przejdzie śnieżyca i zima na chwilę przypomni o sobie. Za opadami śniegu temperatura wzrośnie, ponadto pojawią się opady deszczu i pokrywa śnieżna ponownie szybko stopnieje. Warunki na drogach będą trudne. Sprawdźmy, gdzie spadnie śnieg.

Śnieżyca i deszcz nad północną Polską o godzinie 08:00, 20 lutego 2023. Dane: IMGW / WU

Śnieżyca na ciepłym froncie przechodzi przez Polskę, w tych regionach spadnie śnieg 20-21 lutego 2023

Opady śniegu wystąpią głównie na północy i północnym wschodzie kraju, przy czym od zachodu zaczną przechodzić ponownie w deszcz. Mimo to, miejscami krajobrazy zdołają się zabielić, a nawet powstanie kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna, zwłaszcza między Warmią, Mazurami i Podlasiem. 

Śnieżyca na ciepłym froncie

Opady śniegu wystąpią na ciepłym froncie atmosferycznym związanym z cyklonem Willy, który za frontami spowoduje w Polsce kolejne wichury. Nietypowo, wysokie temperatury będziemy notować szczególnie wieczorem.

Prognozowane położenie ciepłego frontu nad Polską o godzinie 13:00, 20 lutego 2023

Ciepły front i śnieżyca w Polsce, mapa opadów 20-21 lutego 2023

Pokrywa śnieżna, która powstanie na północnym wschodzie kraju nie utrzyma się długo, bo za ciepłym frontem napłynie łagodniejsze i cieplejsze powietrze, a przez to śnieg, szczególnie w rejonie opadów deszczu zacznie szybko topnieć.

Prognozowany zasięg śnieżycy i opadów deszczu w Polsce o godzinie 10:00, 20 lutego 2023

Śnieżyca w Polsce, prognoza godzinowa opadów na ciepłym froncie, 20 lutego 2023

Mimo, że śnieg nie utrzyma się długo, to w północno wschodniej Polsce na chwilę wróci zima. Znowu śnieżyca utrudni nam warunki na drogach, zwłaszcza, że śnieg będzie mokry, ciężki i lepki.

Prognozowany zasięg śnieżycy nad Polską o godzinie 13:00, 20 lutego 2023

Śnieżyca przechodzi przez Polskę, gdzie spadnie śnieg, mapa opadów popołudnie 20 lutego 2023

Opady śniegu największe natężenie będą mieć na obszarze między Warmią, Mazurami i Podlasiem. W tych regionach kraju wystąpi największa szansa na przyrost pokrywy śnieżnej o około 2-7 cm przed dotarciem opadów deszczu. To już wystarczy, aby warunki na drogach uległy znacznemu pogorszeniu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce przed dodarciem deszczu, 20 lutego 2023

Front i śnieżyca w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej 20-21 lutego 2023

Za śnieżycą pojawią się w obszarze łagodniejszego powietrza opady deszczu, które szybko przyspieszą proces topnienia śniegu, zwłaszcza, że po południu i wieczorem temperatury od zachodu zaczną rosnąć.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 19:00, 20 lutego 2023

Śnieżyca w Polsce, śnieg szybko stopnieje, prognoza temperatury wieczorem, 20 lutego 2023

Zasięg i natężenie opadów możecie na żywo śledzić bezpośrednio na radarze opadów. Za frontami przejdzie wichura, której najnowsze prognozy sprawdzimy wkrótce. W tym tygodniu opady śniegu w Polsce jeszcze miejscami wystąpią, zwłaszcza około 25-26 lutego, ale generalnie utrzyma się przewaga warunków atmosferycznych charakterystycznych dla przedwiośnia o czym dowiecie się w naszej najnowszej prognozie długoterminowej. Najnowsze prognozy sprawdzamy i będziemy informować na bieżąco. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!