| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Cyklon i wichura w Polsce. Będzie przedwiośnie z podrygami zimy

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Cyklon i wichura w Polsce. Będzie przedwiośnie z podrygami zimy

Z pewnością zastanawiacie się czy warunki atmosferyczne przyniosą powrót zimy i śniegu z mrozem w Polsce na przełomie lutego i marca 2023, a może nadal temperatury będą dla nas łaskawe, ale z ryzykiem częstej wichury i przechodzenia cyklonów. Wątpliwości rozwiewa nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni w której omawiamy czekający nas trend sięgający już początku pierwszego miesiąca metrologicznej wiosny.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce, od 19 lutego, do 6 marca 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, najpierw cyklon i wichury, później przedwiośnie z akcentami zimy, prognoza do 6 marca 2023

Kończący się tydzień w Polsce przyniósł łagodne temperatury, bo w wielu regionach notowaliśmy powyżej 6-14 st. C. i średnia dobowa była charakterystyczna dla przedwiośnia. Wystąpiły również wichury związane z aktywnym i głębokim cyklonem Ulf nazywanym także orkanem Otto. Dynamicznie zapowiada się również początek nowego tygodnia, ale później będzie spokojniej nadal z wysoką temperaturą, jak na ostatnie dni lutego.

Temperatury nadal powyżej normy

Mimo wahań temperatury możemy być już pewni, że luty 2023 w Polsce ostatecznie zapisze się jako miesiąc ciepły. Anomalia temperatury w skali całego kraju ma o około 1,7 st. C. przekraczać normę wieloletnią. Sprawdzi się więc nasza prognoza sezonowa na ten miesiąc.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 20 lutego - 1 marca 2023

Pogoda długoterminowa, początkowo cyklon z wichurą później temperatury powyżej normy, prognoza do 1 marca 2023

W nowym tygodniu temperatury przez znaczną jego część na ogół będą wzrastać w ciągu dnia do około 5-12 st. C. Chłodniej miejscami i okresami będzie nadal głównie w rejonach podgórskich. Noce miejscami, zwłaszcza w czasie rozpogodzeń mogą ponownie przynieść niewielkie przymrozki, ale temperatury ujemne nie zawsze nocą wystąpią w całym kraju. Średnia dobowa temperatur nadal będzie powyżej normy z charakterystyką dla przedwiośnia. Przejściowe ochłodzenie nieco bardziej odczuwalne może się pojawić pod koniec lutego.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie za okres do 25 lutego 2023

Pogoda długoterminowa, najpierw wichury i cyklon, później mniej opadów, ale będą przymrozki, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 1 marca 2023

W najbliższych dniach Polska będzie się znajdować w obszarze pomiędzy oddziaływaniem cyklonów schodzących znad Skandynawii w kierunku Rosji, a skrajem wyżu ciągnącego się od zachodniej Europy po Azory. Początek tygodnia minie pod znakiem zejścia cyklonu Willy niosącego na ciepłym froncie śnieżyce na północnym wschodzie Polski oraz przelotne opady deszczu w innych regionach. Ponadto przyniesie wichury między 20/21 lutego z porywami wiatru do około 60-100 km/h. Silniej powieje lokalnie wysoko w górach.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 26 lutego 2023

Pogoda długoterminowa na 16 dni, cyklony z wichurami odpuszczą, średnia temperatur przypomni przedwiośnie, prognoza sumy opadów do 26 lutego 2023

Nowy tydzień przyniesie opady, zwłaszcza w poniedziałek 20.02, gdy front ciepły i chłodny przejdzie przez Polskę z zachodu na wschód niosąc przeważnie opady deszczu, ale miejscami również śniegu, głównie na północy i północnym wschodzie kraju. Natężenie opadów w tej części kraju będzie duże i możemy mówić o wystąpieniu śnieżycy, jednak śnieg po opadach szybko zacznie topnieć. W pozostałych dniach opadów będzie mniej i na ogół wystąpią przelotnie, głównie deszcz w różnych regionach kraju. Ponownie nieco więcej opadów powinno się pojawić około 25-27 lutego, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie. Niewykluczone, że część tych opadów będzie mieć postać również śniegu.

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia. Prognoza temperatury i opadów

Pogoda na 16 dni dla Wrocławia, prognoza temperatury i opadów do 6 marca 2023

Omawiany trend pogodowy dla poszczególnych miejscowości w Polsce można sprawdzić na wiązkach modelu Ensemble zarówno GFS, jak ECMWF. Prognozy wskazują, że do końca lutego temperatury będą wyraźnie powyżej normy, ponadto co jakiś czas miejscami wystąpią opady. Prawdopodobieństwo przymrozków w nocy również wystąpi ze szczególnym wzrostem pod koniec lutego i na początku marca.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, cyklony z wichurami ustąpią, będzie przedwiośnie, ale nocne przymrozki wrócą, prognoza temperatury do 6 marca 2023

Przed nami więc zmienna pogoda, początkowo z kolejnym przejściem cyklonu i wichury. Później ryzyko silnego wiatru poza lokalnymi wyjątkami ustąpi, a temperatury będą powyżej normy, choć nocne przymrozki będą jeszcze wracać. Prawdziwego uderzenia wiosny jeszcze nie widać. Pogoda będzie nadal charakterystyczna dla termicznego przedwiośnia. Akcenty zimowe z ujemnymi temperaturami, zwłaszcza w nocy i miejscami z opadami topniejącego śniegu jeszcze się będą zdarzać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!