| |
Zagrożenie!
Śnieżna zima rozciąga się na tysiące kilometrów. Temperatura spada do -58 stopni. Śnieg niemal w całej Polsce

Śnieżna zima rozciąga się na tysiące kilometrów. Temperatura spada do -58 stopni. Śnieg niemal w całej Polsce

W minionych tygodniach wielokrotnie podkreślaliśmy, że mroźna i śnieżna zima z dalekiej Syberii zbliża się do Europy aż w końcu objęła znaczną część Starego Kontynentu. Początek grudnia zadziwia również w Polsce, zwłaszcza pod względem obszaru zalegania pokrywy śnieżnej. Nie jeden zapyta, co dziwnego w tym, że jest śnieg już w miesiącu meteorologicznej zimy. Odpowiedź przynosi zestawienie obszaru zalegania pokrywy śnieżnej względem anomalii wieloletniej.

Prognozowany obszar występowania pokrywy śnieżnej na półkuli północnej Ziemi, 5 grudnia 2023

Mrożna i śnieżna zima ciągnie się od Syberii po Polskę grudzień 2023

Taki widok pokrywy śnieżnej w ostatnich kilkudziesięciu latach o tej porze roku jest niezwykle rzadki i zwykle zdarza się dopiero w połowie zaawansowanej zimy. Na jej początku to zupełny fenomen. Śnieg zalega obecnie od wschodnich krańców Rosji i Mongolii po Europę, w tym aż do południowo wschodniej Francji. Lokalnie śnieg jest notowany także w Wielkiej Brytanii.

Obszar występowania pokrywy śnieżnej w Polsce na początku grudnia 2023 względem normy wieloletniej

Pokrywa śnieżna w Polsce jedna z największych na początku grudnia 2023

Szokuje obszar ze śniegiem również w Polsce. Zwykle o tej porze roku co najwyżej zaledwie 20-30 procent obszaru kraju powinno być pokryte białym puchem, tymczasem po ostatnich śnieżycach niemal 100 procent terytorium kraju notuje śnieg. Potwierdzają to stacje synoptyczne IMGW. Obecnie na wszystkich jest pokrywa śnieżna. Krótko mówiąc, w tym roku pierwsza dekada grudnia bardziej przypomina drugą połowę stycznia, gdy śniegu w Polsce jest zazwyczaj najwięcej.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na wysokości 1,5 km, 5 grudnia 2023

Zima ze śniegiem i mrozem ciągnie się od Syberii po Polskę, grudzień 2023 zadziwia

Śnieg oczywiście nie pojawiłby się bez odpowiedniej adwekcji chłodnego powietrza. Bardzo wymownie wygląda obecnie ogromny obszar ciągnący się od Dalekiej Rosji po Europę z ujemną anomalią temperatury. To właśnie w tej chwili obszar na półkuli północnej Ziemi z największym mrozem i zasięgiem pokrywy śnieżnej. Temperatury spadają już do -58 st. C. w miejscowości Iema oraz prawie -57 st. C. w Ojmiakonie. Taki mróz jest zwykle notowany dopiero w drugiej połowie grudnia, zwłaszcza pod koniec miesiąca. W tym roku jest wcześniej.

Potężny mróz notowany w Rosji, 4 grudnia 2023. Dane: Ogimet

Potęzny mróz i ogromny zasięg śniegu między Azją i Europą, grudzień 2023

Mamy więc zadziwiającą sytuację po bardzo długim utrzymywaniu się silnej cyrkulacji strefowej Atlantyku, która chroniła nas przed nagłym wtargnięciem zimy do środkowej Europy. To się jednak zmieniło w poprzednich dniach, ale wygląda na to, że w okolicach drugiej dekady grudnia ponownie uaktywni się Atlantyk i przyniesie odwilż w Polsce, która zacznie cofać zimę na wschód. Pytanie, czy na długo.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!