| |
Zagrożenie!
Odwilż pokona całodobowy mróz. Temperatura sięgnie 10 stopni. Czerwone kolory wracają na mapy pogodowe

Odwilż pokona całodobowy mróz. Temperatura sięgnie 10 stopni. Czerwone kolory wracają na mapy pogodowe

Początek grudnia przynosi kontynuacje mroźnej i śnieżnej zimy w Polsce. Coraz częściej pytacie, kiedy mróz ustąpi i wkroczy odwilż, bo przecież niemożliwe jest aby zima trzymała tygodniami. Wygląda na to, że sprawdzą się nasze prognozy i zmiany poczujemy za około tydzień w trakcie drugiej dekady grudnia, gdy napłyną łagodniejsze masy powietrza polarnomorskiego i pojawi się odwilż. Całodobowy mróz ustąpi i zacznie coraz szybciej topnieć pokrywa śnieżna.

Odwilż przegoni mróz w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 11 grudnia 2023

Odwilż wkroczy do Polski, ustąpi całodobowy mróz i śnieg zacznie topnieć, prognoza temperatury i anomalii 10 grudnia 2023

Zmianę pogody przyniesie uaktywnienie Atlantyku i powrót cyrkulacji zachodniej z adwekcją łagodnych mas powietrza zaciąganą przez cyklony wkraczające znad oceanu w głąb Europy. Ich fronty wpłyną także na warunki pogodowe w Polsce, a to oznacza, że zasięg oddziaływania antycyklonu znad Rosji w tym okresie będzie słabszy.

Prognozowany zasięg odwilży i temperatury w Polsce, 11 grudnia 2023

Odwilż nadciąga do Polski, mróz ustąpi i zacznie topnieć śnieg, prognoza temperatury 11 grudnia 2023

Najnowszy prognozy temperatur potwierdzają wcześniejszy trend. Warunki pogodowe z przewagą aury zimowej w całym kraju utrzymają się co najmniej do 9 grudnia. W tym czasie w nocy nadal będzie trzymał mróz, a w dzień temperatura przez 0 st. C. wystąpi tylko miejscami, ponadto jeszcze zdarzą się słabsze opady śniegu. Sytuacja zacznie się zmieniać od 10-11 grudnia, gdy z zachodu na wschód w głąb Polski będzie postępować adwekcja cieplejszego powietrza i mróz zacznie być spychany poza wschodnią granicę.

Prognoza temperatury i zasięgu odwilży w Polsce, 11 grudnia 2023 według modelu GFS

Kiedy ustąpi mróz i będzie odwilż w Polsce, prognoza temperatury 11 grudnia 2023

Prognoza ma sporą szansę aby się sprawdzić. Wynika to z faktu obecnego potwierdzenia trendu pogodowego przez wszystkie wiodące modele numeryczne, od ECMWF przez GFS po GEM. Pytaniem otwartym pozostaje obecnie kwestia trwałości tej odwilży, bo w trakcie drugiej połowy grudnia jeszcze powinny zdarzyć się dni z przejściowym ochłodzeniem. Byłoby idealnie, gdyby to nastąpiło w sam raz na Boże Narodzenie.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce, 4 grudnia 2023

Odwilż usunie śnieg i mróz z Polski grudzień 2023

Niesamowicie wygląda obecnie mapa pokrywy śnieżnej w Polsce. Niezwykle rzadko zdarza się występowanie śniegu jednocześnie na obszarze niemal całego kraju. Takich dni w ostatnich kilkudziesięciu latach jest coraz mniej. Sytuacja zmieni się jednak wraz z odwilżą postępującą od zachodu kraju. Śnieg najdłużej ma szansę utrzymywać się we wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce do 13 grudnia 2023

Do kiedy utrzyma się śnieg w Polsce, prognoza pokrywy 13 grudnia 2023

Z pewnością zajdą jeszcze korekty prognozowanych maksymalnych temperatur w Polsce, ale zapowiedź odwilży w trakcie drugiej dekady grudnia powinna się sprawdzić co do joty. W kolejnych prognozach będziemy wiedzieć, czy to ocieplenie będzie chwilowe, czy trwalsze.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!