| |
Zagrożenie!
Śnieg i mróz wróci do Polski. Gwałtowny spadek temperatury wtargnie z północy. Zima przypomni o sobie

Śnieg i mróz wróci do Polski. Gwałtowny spadek temperatury wtargnie z północy. Zima przypomni o sobie

Ostatnia dekada marca 2023 przyniesie w Polsce spore zamieszanie w pogodzie, bo najpierw będzie uderzenie ocieplenia, a w ostatnich dniach miesiąca wiele wskazuje na to, że wtargnie gwałtowne ochłodzenie. Wróci mróz w nocy, ponadto spadnie śnieg i krupa śnieżna, a tym samym zima przypomni o sobie. Wcześniej wystąpią burze w czasie wymiany mas powietrza. Niewykluczone jest również w niektórych regionach ryzyko wichury, ale na dokładną prognozę wiatru przyjdzie jeszcze stosowna pora. Sprawdźmy, kiedy znowu będą możliwe zimowe akcenty.

Wstępnie prognozowany niż nad Polską zaciągający chłodną masę powietrza i niosący opady deszczu przechodzące w śnieg około 27 marca 2023

Śnieg i mróz wróci do Polski pod koniec marca 2023, zimna przypomni o sobie

Przed nami silne ocieplenie, które szczególnie w południowej połowie kraju poczujemy między 23-25 marca, a następnie z północy przechodzący ośrodek niżowy w rejonie Polski lub bezpośrednio nad naszym krajem zacznie zaciągać chłodną masę powietrza. Jego trajektoria i dokładny termin przejścia jeszcze może ulec korekcie, ale ogólny trend ochłodzenia jest coraz pewniejszy, tym bardziej, że nadal jest potwierdzone przez wiązki prognostyczne wiodących modeli numerycznych.

Ochłodzenie z akcentami zimowymi wróci do Polski. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury w Polsce na przykładzie Łodzi do 5 kwietnia 2023

Zima wróci ze śniegiem i mrozem do Polski, prognoza pogody na przełomie marca i kwietnia 2023

Na powyższej prognozie zaznaczyłem okres szczególnie między 27-31 marca, gdyż właśnie wtedy obecnie jest wyliczane główne ochłodzenie. Jego długość trwania jest jeszcze niepewna, ale raczej nie będzie to ochłodzenie długotrwałe. Będzie się charakteryzować przede wszystkim powrotem powszechnego mrozu w nocy w wielu regionach kraju, ponadto miejscami z możliwością wystąpienia opadów śniegu i krupy śnieżnej, a także deszczu ze śniegiem. Temperatury w ciągu dnia mają być jednak dodatnie, a to oznacza, że potencjalny śnieg, który spadnie będzie topniał.

Wstępnie prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie około 28 marca 2023

Zima ze śniegiem i mrozem w prognozach pod koniec marca 2023  w Polsce

Ryzyko wystąpienia opadów śniegu w Polsce w czasie ochłodzenia ma być spore, bo przekroczy 60-90%. Będą więc zimowe epizody i to nie tylko lokalne, ale prawdziwej zimy z tego nie będzie. Ochłodzenie jednak na tyle będzie istotne po wcześniejszym silnym ociepleniu, że znowu będziemy narzekać na pogodę, zwłaszcza, że już na takie powroty zimowych akcentów nie czekamy. W naszym klimacie mają się jednak prawo zdarzyć na nizinach nawet do maja.

Wstępna prognoza temperatury w Polsce, 29 marca 2023 nad ranem

Mróz i śnieg jeszcze wróci do Polski, zima o sobie przypomni, prognoza temperatury 29 marca 2023

Jeżeli jeszcze nie zmieniliście opon z zimowych na letnie, to warto się wstrzymać, bo ponownie pojawią się dni z ujemnymi temperaturami w ciągu doby, ponadto spadnie śnieg, krupa śnieżna i deszcz ze śniegiem. 

Aktualnie prognozowana ujemna temperatura w Polsce, 30 marca 2023

Zima jeszcze się pojawi w Polsce, będzie śnieg i mróz, prognoza temperatury 30 marca 2023

Przed nami więc zapowiadane wiosenne ocieplenie, a w ostatnich dniach marca gwałtowne ochłodzenie, miejscami z akcentami zimowymi w postaci także opadów śniegu, krupy śnieżnej i mrozu w nocy. Okres długości trwania ochłodzenia jest jeszcze niepewny i będziemy go weryfikować w kolejnych dniach, ale spadku temperatury i ogólnego trendu pogodowego pod koniec marca możemy być pewni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!