| |
Zagrożenie!
Fala silnego ocieplenia wkracza do Polski. Będą burze z gradem i ulewami. Przed ochłodzeniem sporo zmian w pogodzie

Fala silnego ocieplenia wkracza do Polski. Będą burze z gradem i ulewami. Przed ochłodzeniem sporo zmian w pogodzie

Do Polski z zachodu i południowego zachodu wkracza silna fala wiosennego ocieplenia. Temperatury ponownie w wielu regionach w najbliższych dniach przekroczą 14-19 st. C., a lokalnie, zwłaszcza w Małopolsce spodziewamy się pierwszego osiągnięcia lub przekroczenia 20 st. C. Miejscami w cieplejszym, wilgotniejszym i chwiejnym powietrzu przy przechodzeniu frontu atmosferycznego wystąpią również przelotne opady deszczu i burze z gradem. Spodziewamy się także gdzieniegdzie ulewy przed nastaniem ochłodzenia.

Silne wiosenne ocieplenie w Polsce. Prognozowana temperatura, 23 marca 2023

Silne wiosenne ocieplenie wkracza do Polski, będą burze z gradem i ulewami, prognoza temperatury 23 marca 2023

Po krótkim ochłodzeniu temperatury w Polsce ponownie szybko wzrosną, bo w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju spodziewamy się maksymalnie do około 12-18 st. C. Jeszcze cieplej będzie w czwartek 23.03 i piątek 24.03, bo na południu szczególnie w Małopolsce temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 20 st. C.

Podmuch ciepłej wiosny w Polsce. Prognozowana temperatura, 24 marca 2023

Gwałtowne wiosenne ocieplenie w Polsce, będą jednak burze z gradem i ulewami, prognoza temperatury 24 marca 2023

Ciepłe powietrze w głąb Europy, w tym do Polski skierują ośrodki niżowe, jakie ze strefami frontowymi będą podążać znad Atlantyku w rejon Wysp Brytyjskich i dalej na wschód i północny wschód w głąb kontynentu. Bardzo dobrze widać adwekcję i zasięg ciepłego powietrza na prognozie poziomu 1,5 km nad powierzchnią morza.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Polski i Europy między 23-24 marca 2023

Chwiejne i ciepłe powietrze napłynie do Polski, rozwiną się burze z gradem, prognoza anomalii temperatury 23-24 marca 2023

Wyjątkowo ciepłe powietrze ma się zgromadzić szczególnie na obszarze od południowej Francji przez południowe Niemcy, Czechy, Polskę po zachodnią Ukrainę. Na tym obszarze dodatkowo w rejonach podgórskich temperaturę podniosą miejscami zjawiska fenowe.

Aktualnie prognozowany zasięg frontu z opadami w Polsce o godzinie 16:00, 24 marca 2023

Burze z gradem w Polsce, prognoza opadów 24 marca 2023

W czasie tego wiosennego ocieplenia możemy liczyć na sporo przejaśnień i rozpogodzeń szczególnie w południowej połowie kraju, ale będą również okresy z przelotnymi opadami, bo kolejne strefy frontowe będą wędrować z zachodu na wschód Polski. Miejscami pojawią się nie tylko opady, ale również lokalne burze z gradem. Miejscami opady mogą mieć intensywne natężenie, ale będą krótkotrwałe.

Prognozowane liczne rozproszone przelotne opady w Polsce, w tym miejscami burze, 25 marca 2023

Po ociepleniu silne burze z gradem w Polsce, mapa opadów 25 marca 2023

W czasie wymiany masy powietrza w Polsce, która zacznie się dokonywać między 25-27 marca pojawi się sporo przelotnych opadów, w tym także burze z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. Pod koniec tej wymiany powietrza mogą wystąpić także opady deszczu przechodzące miejscami w śnieg, zwłaszcza około 27 marca. Będziemy to jeszcze na bieżąco weryfikować, ale już teraz zalecamy, aby w najbliższych dniach mimo sporego ocieplenia sprawdzać gdzie pada na radarze opadów, bo miejscami pojawią się przelotne wiosenne opady, w tym także burze. Generalnie powinien to być nasz nawyk szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, dzięki temu uda nam się uniknąć nieoczekiwanego krótkiego załamania pogody w czasie pieszych, górskich, czy rowerowych wędrówek.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 27 marca 2023

Po ociepleniu ulewy i burze w Polsce, mapa sumy opadów do 27 marca 2023

Jak widać na powyższej prognozie, w najbliższych dniach czeka nas typowa wiosenna pogoda, bo zrobi się cieplej, ale miejscami w niektórych regionach w czasie przejścia frontów pojawią się również przelotne opady, które będą krótkim przerywnikiem w stabilnej pogodzie. Znacznie więcej opadów spodziewamy się około 27 marca o ile bezpośrednio nad krajem znajdzie się niż. W kolejnych dniach będziemy śledzić jego trajektorię, gdyż to on ma być odpowiedzialny za zaciągnięcie chłodnego powietrza i w konsekwencji ochłodzenie w ostatnich dniach marca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!