| |
Zagrożenie!
Zanieczyszczenie powietrza w New Delhi widoczne na specjalistycznych danych satelitarnych

Zanieczyszczenie powietrza w New Delhi widoczne na specjalistycznych danych satelitarnych

Od lat przełom października i listopada, to okres gdy w ciągu roku dochodzi do największego zanieczyszczenia powietrza w rejonie indyjskiej metropolii New Delhi. Ma to m.in. związek ze specyficznymi warunkami atmosferycznymi, a także przypadającym świętem Divali. W tym roku zanieczyszczenie powietrza jest wyjątkowo duże, dlatego wprowadzono stan zagrożenia publicznego.

Zjawisko smogu jest bardzo dobrze widoczne na danych satelitarnych. Mapy wygenerowane na platformie CREODIAS na podstawie danych z satelity Sentinel-P5 dla okresu 29.10.2019-04.11.2019 pokazują wyjątkowo złą jakość powietrza.

Index absorpcji aerozoli. Rozróżniamy absorpcję dodatnią lub ujemną. W przypadku atmosferycznej dodatniej absorpcji aerozoli, dochodzi do redukcji promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi

Smog w New Delhi dane satelitarne

Do monitorowania jakości powietrza, klimatu oraz warstwy ozonowej służy instrument TROPOMI, który jest umieszczony na pokładzie satelity Sentinel-5P. Czujnik ten posiada zaawansowaną rozdzielczość przestrzenną oraz możliwości spektralne. Dzięki niemu mamy dostęp do informacji o dokładnym zanieczyszczeniu atmosfery w każdym miejscu na świecie.

Smog w New Delhi specjalistyczne dane satelitarne

Cały katalog danych Sentinel-5P jest hostowany na platformie CREODIAS, jednak dane mogą być przetwarzane na platformie chmurowej, bez konieczności pobierania zestawów danych.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!