| |
Zagrożenie!
Śmiertelna ofiara wichury na Pomorzu w Polsce. Wiatr przekroczył 120 km/h

Śmiertelna ofiara wichury na Pomorzu w Polsce. Wiatr przekroczył 120 km/h

Zgodnie z naszą prognozą pogody, przez Polskę przeszła kolejna w tym sezonie wichura. Była ona związana z niżem wtórnym Volker przechodzącym nad Rosją. Silny wiatr powstał w wyniku dużego gradientu ciśnienia pomiędzy wschodnią i zachodnią Europą. Dodatkowym czynnikiem napędzającym wichurę w Polsce była obecność prądu strumieniowego. Prognoza wiatru okazała się bardzo dobrze trafiona. Zgodnie z wyliczeniami, poza górami najsilniej powiało na wybrzeżu, szczególnie w województwie pomorskim. Na stacji IMGW Rozewie, wiatr osiągnął 120,2 km/h! W głębi woj. pomorskiego porywy wiatru osiągały do 75-94 km/h. Na pozostałym obszarze Polski wiatr rozpędził się do 50-83 km/h. Najsilniejszy wiatr zanotowano na Śnieżce 129,6 km/h.

Porywy wiatru zanotowane w Polsce w czasie przejścia wichury Volker naniesione na model ECMWF / Windy

Wichura w Polsce, śmiertelna ofiara na Pomorzu. Zanotowane porywy wiatru w Polsce, 19-20 listopada 2021, gdzie wiatr był najsilniejszy

Ofiara śmiertelna wichury w Polsce

Niestety, z powodu silnego wiatru mamy jedną ofiarę na Pomorzu. W powiecie słupskim zginął kierowca samochodu, na który spadło drzewo. Pasażerka została ranna. Jak informuje Radio Gdańsk - do zdarzenia doszło 19 listopada 2021 około godziny 21:30 na drodze numer 230 w miejscowości Murowaniec. Na jadące auto spadło przewrócone przez wichurę drzewo. Kierowcy, mężczyzny w wieku około 35 lat, nie udało się uratować. Kobieta, która z nim jechała, trafiła do szpitala.

Porywy wiatru zanotowane w Polsce w czasie wichury, 19 listopada 2021

Wichura w Polsce, ofiara śmiertelna na Pomorzu. Jakie były porywy wiatru, listopad 2021, mapa pogodowa

Z powodu wichury strażacy interweniowali kilkaset razy

Strażacy od wczoraj 19.11 w związku z silnym wiatrem interweniowali kilkaset razy, najwięcej na Pomorzu, szczególnie w powiatach wejherowskim, słupskim, puckim oraz w samym Gdańsku. W kilku miejscowościach konary drzew pospadały na zaparkowane samochody, uszkodzone zostały reklamy, elewacje budynków i dachy. Wiele tysięcy gospodarstw było bez prądu, zwłaszcza w rejonie Gdańska i Słupska. Dostawy energii są obecnie przywracane.

Wichura w Polsce, ofiara śmiertelna i osoba ranna w powiecie słupskim, 19-20 listopada 2021

W porcie w Gdyni wstrzymano przeładunki, z kolei z gdańskiego lotniska samoloty startowały z opóźnieniem. Na Bałtyku szalał sztorm o sile 10 stopni w skali Beauforta. O zagrożeniu wichurą informowaliśmy, jako jedni z pierwszych w Polsce, bo już w miniony poniedziałek 15.11, a więc z dużym wyprzedzeniem. Zachęcamy do częstego sprawdzania naszych prognoz. Z nami pogoda Was nie zaskoczy. Poprzednia wichura w Polsce miała miejsce w październiku. Wówczas aż 4 osoby zginęły w wyniku silnego wiatru.

DobraPogoda24.pl, IMGW, Radio Gdańsk


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!