| |
Zagrożenie!

Setki interwencji strażaków po burzach. Wiatr przekraczał 100 km/h

Prognoza sezonowa na tegoroczne lato sprawdza się nadzwyczaj dobrze (zobacz). Przez znaczną część wakacji gorące okresy miały być krótkotrwałe, po których miało się pojawiać ryzyko przelotnych opadów i burz, miejscami silnych. Dopiero w drugiej połowa lata, a więc w sierpniu ilość opadów i burz ma się zmniejszyć na rzecz krótkotrwałych, ale intensywniejszych fal ciepła.

Zalane wejście dworca PKP w Zielonej Górze. 22 lipca br. Zdjęcie: FB Benyamin Neogenn 

Zalana Zielona Góra

Dziś 23.07 ponownie w sporej części kraju, zwłaszcza w woj. południowych, południowo-wschodnich i centralnych przeszły nawałnice. Obecnie aktywną strukturę mamy jeszcze na wschodzie Podkarpacia między Lubaczowem i Przemyślem oraz na wschód od Warszawy w pasie od Ostrołęki po okolice Łukowa na Lubelszczyźnie.

Zdjęcie satelitarne z komórkami burzowymi. 23 lipca br. o godz. 17:25. Sat24

Zdjęcie satelitarne burz, 23 lipca 2017

Wcześniej burze w wielu innych miejscach przyniosły ulewy, lokalnie opady gradu oraz bardzo silny wiatr związany ze zjawiskiem downburst. Tak było m.in. we Wrocławiu (na stacji IMGW zanotowano 126 km/h), w Wiśle, Grodzisku Mazowieckim, Wyszkowie oraz w Stalowej Woli.

Chmura burzowa nad Wolą Chorzelowską w pobliżu Mielca, widoczna z okolic Sędziszowa Małopolskiego. Zdjęcie: Witek Ochał

Komórka burzowa obok Mielca

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu minionych 12h

Zanotowane burze 23 lipca

Jednostki PSP i OSP zmuszone są ponownie do wytężonej pracy przy usuwaniu skutków silnych burz. Nie ma jeszcze ostatecznego raportu, ale do tej pory interwencje możemy w skali kraju liczyć już w setkach. Tylko w samej Wiśle 21 zastępów straży pożarnej walczyło z podtopieniami. Spływająca ze stoku Skolnity woda niosła ze sobą kamienie i inne osady. Wiele studzienek kanalizacyjnych zostało zalanych. Działania polegały na odpompowaniu wody, udrożnieniu zatkanych przepustów oraz zabezpieczeniu zagrożonych bezpośrednio obiektów.

W nocy 23/24.07 sytuacja na wschodzie kraju będzie się systematycznie stabilizować, do czasu kolejnego epizodu pogodowego o którym będziemy informować w następnych prognozach.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!