| |
Zagrożenie!
W Grecji na wyspie Lesbos odkryto skamieniałe drzewo liczące 20 milionów lat. Jest w doskonałym stanie

W Grecji na wyspie Lesbos odkryto skamieniałe drzewo liczące 20 milionów lat. Jest w doskonałym stanie

Niesamowitego odkrycia dokonano w Grecji na wyspie Lesbos. Geolodzy z uniwersytetu Morza Egejskiego przecierali oczy ze zdumienia, gdy ujrzeli skamieniałe drzewo liczące 20 milionów lat! W ciągu prowadzonych prac na tym obszarze przez 25 lat, nigdy wcześniej nie trafiono na tak wyjątkowo dobrze zachowany okaz drzewa.

Obszar skamieniałego lasu jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, aczkolwiek samo drzewo znaleziono tuż przed jego obszarem zupełnie przypadkowo. Drogowcy mieli kłaść nowy asfalt, ale robiąc wykop trafili właśnie na to wyjątkowo drzewo. Skamieniały las na Lesbos powstał miliony lat temu po kolejnych erupcjach wulkanu.

Skamieniałe drzewo mające 20 milionów lat odkryto w Grecji na wyspie Lesbos. Foto: Nikos Zouros

Skamieniałe drzewo odkryto w Grecji na wyspie Lesbos, liczy 20 milionów lat, zdjęcia

Skamieniałe pnie w żywych kolorach są świadkami eksplozji, które pochłonęły większość Lesbos pod lawą i popiołem między 17 a 20 milionów lat temu. Skamieniałe drzewo ma długość blisko 20 metrów. Jest kompletne z korzeniem, gałęziami i liśćmi. W jego pobliżu odkryto również 150 konarów. To absolutnie unikalne wydarzenie.

Drzewo liczące 20 milionów lat odkryto w Grecji na wyspie Lesbos. Foto: Nikos Zouros

Skamieniałe drzewo odkryto w Grecji, ma 20 milionów lat, zdjęcia

Geolodzy na całym świecie opisali to znalezisko jako przełom, bo skamieniały las w Lesbos jest doskonałym źródłem informacji do zaglądania w przeszłość, zwłaszcza w kontekście badania klimatu, ze względu na aktualny kryzys klimatyczny. Możemy w ten sposób zrozumieć, jak działał ekosystem w cieplejszej przeszłości. Badania odkrytego drzewa mogą wskazać co nas czeka, jeśli nie podejmiemy wspólnych działań w walce z globalnymi zmianami klimatycznymi.

O odkryciu drzewa liczącego 20 milionów lat poinformował profesor Nikos Zouros

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!