| |
Zagrożenie!
Silny wyż szybko zgnije nad Polską. Ściągnie wysokie ciśnienie. W tym dniu będzie 1038 hPa

Silny wyż szybko zgnije nad Polską. Ściągnie wysokie ciśnienie. W tym dniu będzie 1038 hPa

W rejonie Polski rozbudował się silny wyż w układzie Omega, który nadal będzie wpływał w najbliższych dniach na warunki atmosferyczne. Wiele wskazuje, że przyniesie nie tylko dalszy wzrost ciśnienia, ale również zacznie przejściowo gnić na coraz większym obszarze kraju. Zasięg rozpogodzeń będzie się zmniejszać, a w ich miejsce wkroczy niskie zachmurzenie podinwersyjne, miejscami z mgłą i lokalnie mżawką.

Prognozowane zachmurzenie z centrum wyżu nad Polską i Europą, 7 listopada 2024

Silny wyż zgnije nad Polską w listopadzie 2024, będzie wysokie ciśnienie do 1038 hPa

Do tej pory okresy panowania wyżu przeciągające się nad Polską szczególnie od drugiej połowy października, w tym sezonie jesiennym przynoszą mnóstwo rozpogodzeń i chwil ze słońcem. Taką jesień z opadającymi kolorowymi liśćmi bardzo lubimy i określamy jako złotą, ale zdarza się również, gdy wyż zaczyna gnić. Tworzą się wówczas w podinwersyjnej warstwie niskie chmury warstwowe stratus i stratocumulus, czasami z mgłą i mżawką przy znacznej wilgotności powietrza. Wszystko na to wskazuje, że z taką właśnie sytuacją będziemy mieć do czynienia w najbliższych dniach.

Prognozowane położenie centrum niżu z zachmurzeniem w Polsce i Europie, 8 listopada 2024

Silny wyż i wysokie ciśnienie w Polsce, listopad 2024

Zwykle z wyżem kojarzymy stabilną i słoneczną pogodę, ale szczególnie jesienią z tym bywa różnie. W środowisku mniejszego promieniowania słonecznego, krótszego dnia i niższych temperatur przy podwyższonej wilgotności oraz słabym przepływie powietrza dochodzi w sprzyjających warunkach do utworzenia zachmurzenia warstwowego i mgły, która nie zawsze po nocy w ciągu dnia zdoła całkowicie ustąpić. Przekonamy się o tym na coraz większym obszarze Polski w dalszej części tygodnia. Już w środę 6 listopada praktycznie w całej północno zachodniej połowie kraju będzie utrzymywać się pełne zachmurzenie, a rozpogodzenia wystąpią głównie w regionach południowych, południowo wschodnich po miejscami centrum.

Prognozowany zasięg oddziaływania wyżu i wielkości zachmurzenia w Polsce i Europie, 9 listopada 2024

Wysokie ciśnienie i silny wyż w Polsce w listopadzie 2024, będzie 1038 hPa ale wyż zgnije

Z kolei w czwartek 7 listopada zasięg zgniłego wyżu z pełnym zachmurzeniem obejmie już niemal całą Polskę, jedynie miejscami na południu, zwłaszcza w regionach podgórskich powinno być jeszcze pogodnie, zwłaszcza między południem Śląska, Małopolski i Podkarpacia. W piątek 8 listopada, gdy wzrost ciśnienia nad Polską będzie największy już praktycznie w całym kraju będziemy mieć do czynienia ze zgniłym wyżem, dodatkowo miejscami pojawi się słaby i przelotny deszcz lub mżawka. Słońce może się przebić jedynie miejscami, głównie na południu, zwłaszcza w górach nad poziomem zachmurzenia podinwersyjnego. Przykładem mogą być Tatry. Najwyższe ciśnienie w omawianym wyżu w Polsce będziemy mieć między piątkiem i sobotą, gdy wzrośnie między Mazurami i Podlasiem według modelu ECMWF do około 1038 hPa. Model GFS prognozuje niższą wartość do około 1036 hPa. W omawianych dniach dodatkowym problemem będą również mgły, które mogą się szczególnie nocami utrzymywać na znacznym obszarze kraju. Wpłyną na pracę lotnisk oraz na warunki drogowe.

Sprawdź: Wróci silny mróz w wyżu. Temperatura sięgnie -11 stopni. Ruszy nagła radiacja w zastoiskach zimna

Prognozowana anomalia ciśnienia w silnym wyżu na poziomie środkowej troposfery w Polsce i Europie, 8 listopada 2024

Silny zgniły wyż sięgnie Polski w listopadzie 2024, będzie wysokie ciśnienie

O potencjale silnego i stabilnego wyżu w Europie świadczy obecnie nie tylko zakres ciśnienia w dolnej troposferze, ale również w środkowym jej poziomie. Prognozy w trwającym układzie Omega między Skandynawią i Polską wskazują na anomalię około 20-40 hPa powyżej normy dla tej pory roku. Silny wyż nadal nie odpuści w ciągu co najmniej kolejnego tygodnia.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Osiądzie wyż z układem Omega. Prognozy śniegu i deszczu są fatalne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!