| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Osiądzie wyż z układem Omega. Prognozy śniegu i deszczu są fatalne

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Osiądzie wyż z układem Omega. Prognozy śniegu i deszczu są fatalne

Rozpoczął się ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni, który przez znaczną część przyniesie niezwykle trwałe i stabilne warunki atmosferyczne. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca początku drugiej połowy listopada przewiduje dominację silnego wyżu w formie układu Omega. Prognozy opadów śniegu i deszczu będą fatalne, a temperatury zróżnicowane w zależności od wielkości zachmurzenia.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 18 listopada 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, osiądzie wyż z układem Omega, temperatury do 18 listopada 2024

W nowym tygodniu Polska pozostanie pod wpływem bardzo silnego wyżu z centrum przemieszczającym się w rejonie środkowej Europy. Będzie to stabilny ośrodek w formie układu Omega, który potrafi osiadać na danym obszarem przez znaczny okres. Wyże w okresie jesiennym mają jednak okresami tendencję do gnicia, czyli powstawania niskiego zachmurzenia warstwowego z mgłami. Oznacza to, że nie wszędzie i zawsze będzie pogodnie. Z tego powodu temperatury minimalne i maksymalne mogą być zróżnicowane, gdyż będą regiony zarówno przejściowo z mrozem w nocy, jak również z wartościami do około 10-13 st. C. w dzień w rejonach pogodnych i zaledwie 5-8 st. C. w rejonach zalegania zachmurzenia warstwowego.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 11 listopada 2024

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury do 11 listopada 2024

Mimo, że spodziewamy się wyżu, to prognozy temperatur w poszczególnych dniach i regionach w nowym tygodniu są rozbieżne. Amerykański model GFS wskazuje na wyższe wartości, gdyż na ogół przewiduje pogodną aurę, ale model ten ma ogromne problemy z przewidywaniem niskiego zachmurzenia. Z kolei model europejski ECMWF wskazuje okresami na wystąpienie tego zachmurzenia, a przez to temperatury zarówno w nocy, jak również w dzień mają być niższe od wyliczeń pierwszego modelu. Z powodu tej sytuacji widnieje w nim ujemna anomalia temperatury za okres całego nadchodzącego tygodnia na obszarze Polski, z największym odchyleniem w regionach południowo wschodnich. W praktyce jednak przy takim wyżu może być tak, że w danych dniach wyliczenia jednego modelu mogą być lepsze od drugiego, a kolejnym odwrotnie. Kluczowa będzie wielkość zachmurzenia, trudna do przewidzenia przy takiej sytuacji barycznej o tej porze roku.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia ciśnienia z widocznym układem Omega w Polsce i Europie za okres tygodnia do 11 listopada 2024

Pogoda długoterminowa, silny wyż z układem Omega w Polsce i Europie do 11 listopada 2024

Na mapach ciśnienia z rozmieszczeniem ośrodków barycznych w Europie doskonale widać dominację silnego i długotrwałego wyżu w formie układu Omega wpływającego bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce w ciągu najbliższego tygodnia. Jego obecność zapewni nam nadal brak ulewy i śnieżycy. Prognozy opadów będą fatalne z ogromną ujemną anomalią. W nowym tygodniu słaby i przelotny deszcz wystąpi w poniedziałek tylko miejscami, głównie w regionach południowych i zachodnich, a w kolejnych dniach padać nie będzie lub zdarzy się mżawka lub punktowo słaby deszcz w rejonie zalegania mgły i zachmurzenia warstwowego. Będą również dni pogodne, gdyż nie wszędzie wyż będzie mieć tendencję do gnicia.

Sprawdź: Ochłodzenie ściągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -11 stopni. Przedzimie w prognozach

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 18 listopada 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, temperatura i opady do 18 listopada 2024

Przed nami więc trwalszy okres panowania wyżu ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi, odstępstwem będą okresy i regiony w których przejściowo niż zgnije i pojawią się mgły i zamglenia, lokalnie z mżawką. Opadów będzie niewiele lub w ogóle nie wystąpią. Temperatury będą zróżnicowane, gdyż głównym czynnikiem decydującym jest wielkość zachmurzenia. Mróz nocą oraz o poranku najczęściej będzie występować w regionach wschodnich i południowych Polski. Zima ze śnieżycami nadal będzie omijać nasz kraj. Większych zmian w pogodzie nie widać, co najmniej do końca pierwszej dekady listopada.

Zobacz: Nagłe śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 30 cm śniegu i będą zawieje. Zima pojawi się na wschodzie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!