| |
Zagrożenie!
Słońce wyzwoliło silny rozbłysk. Spowodowało zakłócenia radiowe na Pacyfiku. Trwa 25 cykl słoneczny

Słońce wyzwoliło silny rozbłysk. Spowodowało zakłócenia radiowe na Pacyfiku. Trwa 25 cykl słoneczny

Aktywność słoneczna ponownie zaczęła nieznacznie rosnąć. W poniedziałek 19 kwietnia 2021, plama słoneczna AR2816 wytworzyła silny rozbłysk słoneczny klasy M1. Obserwatorium Dynamiki Słońca NASA zarejestrowało wtedy ekstremalny błysk ultrafioletowy. Do tej pory, jest to jeden z najsilniejszych rozbłysków młodego 25 cyklu słonecznego. Impuls promieniowania rentgenowskiego i promieniowania ultrafioletowego z rozbłysku zjonizował górną część ziemskiej atmosfery, powodując przerwy radiowe nad Oceanem Spokojnym. Marynarze i krótkofalowcy na tym obszarze rejestrowali niezwykłe warunki propagacji na częstotliwościach poniżej 20 MHz. Co ciekawe, podczas przerwy w odbiorze sygnału radiowego, Słońce generowało własny szum radiowy. Badania pokazują, że w takich sytuacjach zakłócona jest nawigacja u wielorybów.

Silny rozbłysk klasy M1 na Słońcu, 19 kwietnia 2021. Dane: NASA

Silny rozbłysk na Słońcu, trwa 25 cykl słoneczny, zakłócenia radiowe na Ziemi

Rozbłysk na Słońcu spowodował zakłócenia radiowe na Pacyfiku. Mapa zacienienia sygnału radiowego, 19 kwietnia 2021 

Silny rozbłysk klasy M1 na Słońcu, zakłócenia radiowe na Ziemi, kwiecień 2021

Eksplozja spowodowała koronalny wyrzut masy (CME), ale prognozy wskazują, że główny strumień wiatru słonecznego minie Ziemię około 23 kwietnia 2021.

Rozbłysk M1 na Słońcu, koronalny wyrzut masy, zakłócenia radiowe na Ziemi, kwiecień 2021

Prognozy NASA / NOAA przewidywały, że szczyt 25 cyklu słonecznego nastąpi w lipcu 2025 roku (+/- 8 miesięcy) z maksymalną liczbą plam słonecznych 115 (+/- 10). Jeśli obecny trend się utrzyma, to szczyt 25 cyklu słonecznego może nastąpić już w 2024 roku.

Trwa 25 cykl słoneczny. Prognoza jego aktywności w porównaniu do 24 cyklu słonecznego

25 cykl słoneczny, prognoza NASA, kiedy największa aktywność

Mimo, że 25 cykl nie zapowiada się wybitnie silny, to pamiętajmy, że to jest jak sezon huraganów. Nawet „słaby” sezon generuje huragany, wystarczy jednak jedna silna burza, aby wyrządzić duże szkody. Przypomnijmy, 25 cykl słoneczny uaktywnił się w grudniu ubiegłego roku. Wówczas po 3 latach doszło do silnego rozbłysku klasy M4.4.

DobraPogoda24, NASA, Spaceweather


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!