| |
Zagrożenie!
Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła do blisko -17 stopni. To najzimniejszy region w kraju

Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła do blisko -17 stopni. To najzimniejszy region w kraju

Do Polski dotarła główna fala obecnego ochłodzenia z osiadającym zimnym powietrzem arktycznym w obszarze słabnącego wyżu. Za nami wyjątkowo zimna noc, bo temperatura w wielu regionach przy gruncie spadła do -7/-4 st. C. Mamy również region z całodobowym mrozem utrzymującym się w górach, gdzie temperatura spadła do blisko -17 st. C. i jest to obecnie największy mróz do tej pory w sezonie jesiennym w naszym kraju. Kolejna noc przyniesie słabnący mróz i przymrozek, ale już na mniejszym obszarze.

Silny mróz w Polsce. Temperatura spadła do blisko -17 st. C., 18 października 2023

Silny mróz i przymrozki w Polsce, temperatura spadła do -17 st. C., gdzie najzimniej październik 2023

W prognozie na minioną noc zapowiadaliśmy przymrozki w Polsce na poziomie do -6 st. C., zwłaszcza przy gruncie. Ostatecznie lokalnie temperatura spadła do -7 st. C., była więc o 1 st. C. niższa. Ujemne temperatury wystąpiły także na standardowej wysokości 2m w klatkach meteorologicznych. Wśród stacji synoptycznych IMGW najzimniej było w Łodzi i Zakopanem z temperaturą przy gruncie do -7 st. C. W wielu innych regionach poza północną Polską zmierzono przymrozki do -5/-2 st. C.

Silne przymrozki przy gruncie w Polsce zanotowane 18 października 2023. Dane: IMGW

Silne przymrozki i mróz w Polsce, gdzie najniższe temperatury październik 2023

Spadek temperatury nasilił się także na standardowej wysokości 2m. Ponownie najzimniej wśród stacji synoptycznych pierwszego rzędu było w Łodzi, gdzie zmierzono -3,5 st. C. Wielu z nas nowy dzień znowu musiało zacząć od skrobania szyb i założenia rękawiczek oraz marznięcia na przystankach.

Przymrozki w Polsce. Zanotowane temperatury na wysokości 2m, 18 października 2023. Dane: IMGW

Mróz i przymrozki w Polsce, pomiary temperatury 18-19 października 2023, gdzie najzimniej

O prawdziwym całodobowym mrozie możemy nadal mówić w wysokich górach, zwłaszcza w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu minionej doby najniższą temperaturę zmierzono na poziomie -6,5 st. C. Jak się okazuje nie jest to obecnie najzimniejsze miejsce w kraju. Od pewnego czasu jest prowadzony projekt badawczy mający na celu wykrycie najzimniejszego regionu Polski. Grupa ekspertów zainstalowała pomiar temperatury w Tatrach Zachodnich w Litworowym Kotle, gdzie ukształtowanie terenu sprzyja zjawisku dużej inwersji. Mogliśmy się przekonać o tym minionej doby, gdyż temperatura spadła tam aż do blisko -17 st. C. Aktualnie pomiary temperatury z tej lokalizacji bez zakłóceń możemy śledzić na żywo. To obecnie bez wątpienia polski biegun zimna.

Prognozowany zasięg wystąpienia przymrozków w Polsce, 19 października 2023 nad ranem

Przymrozki w Polsce, gdzie największy mróz, prognoza temperatury 19 października 2023

Najbliższej nocy na 19 października przymrozki w Polsce również miejscami wystąpią, ale ich zasięg będzie mniejszy i ograniczony głównie do wschodnich i południowo wschodnich regionów kraju. Najzimniej ma być w Małopolsce w kotlinach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!