
Odkryto najzimniejsze miejsce w Polsce. Możliwa temperatura -50 stopni. Na tym biegunie zimna zostanie pobity rekord mrozu
Niedawno odkryto nowy biegun zimna w Polsce, gdzie w przyszłości może zostać zanotowany nowy oficjalny rekord temperatury minimalnej. Najzimniejsze miejsce w naszym kraju znajduje się w Tatrach, a konkretnie chodzi o Litworowy Kocioł i Mułowy Kocioł położone w masywie Czerwonych Wierchów. To właśnie tutaj temperatura może osiągnąć lub spaść poniżej -50 stopni C. Aby to udowodnić potrzebne są odpowiednie przyrządy mierzące i monitorujące warunki atmosferyczne w tych zapadliskach. Trwa właśnie zbiórka na ich zakup.
Litworowy Kocioł, to tutaj ma szansę paść nowy rekord mrozu w Polsce
Te wyjątkowo zimne miejsca w Polsce odkryli pasjonaci tzw. łowcy mrozu - Arnold Jakubczyk, Kamil Filipowski i Michał Wróbel. Aktualnie po uzyskaniu pozwolenia z TPN i wyrażeniu zainteresowania projektem w Zakładzie Meteorologii i Klimatologii, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, łowcy przystąpią do badań naukowych.
Najzimniejszy biegun zimna w Polsce znajduje się w Tatrach w masywie Czerwonych Wierchów. Poniżej przykładowe porównanie pomiarów temperatury w odniesieniu do Litworowego Kotła
W Polsce jest wiele znanych biegunów zimna, takich jak Hala Izerska, Bieszczady czy Kotlina Orawsko - Nowotarska, ale wszystko na to wskazuje, że właśnie w tatrzańskim masywie Czerwonych Wierchów jest znacznie zimniej niż w jakimkolwiek innym miejscu w granicach Polski. Ma na to wpływ wysokość położenia i ukształtowanie terenu. Ponadto potwierdzają to dotychczasowe wstępne pomiary temperatury. Czynnikiem decydującym jest przyziemna inwersja temperatury powietrza. To zjawisko odgrywa największą rolę przy spadkach temperatury, gdyż zimne powietrza łatwo wtedy osiada w kotlinach, czy zapadliskach i tworzy się „basen zimna” - wyjaśniają autorzy projektu.
Schemat wyjaśniający wpływ inwersji na spadek temperatury
- W skrajnie korzystnych warunkach, głębokość inwersji w Tatrach potrafi osiągnąć nawet 30 stopni różnicy między dnem mrozowiska, a jego wypukłym szczytem. Właśnie w masywie Czerwonych Wierchów dzięki zjawiskom krasowym powstały wklęsłe formacje terenu, w których często panują doskonałe do warunki do dużych spadków temperatur. Ich mikroklimat jest niezwykły i może nas nieraz zaskoczyć.
Mułowy Kocioł - drugi odkryty biegun zimna w Tatrach
Aby to wszystko udowodnić w sposób naukowy, niezbędny jest montaż odpowiednich przyrządów badawczych, które non stop będą monitorować warunki atmosferyczne, zwłaszcza pod kątem temperatury. Koszt takich czujników nie jest niski, dlatego trwa zbiórka na ich zakup. Nasz portal przychyla się do prośby inicjatorów tych badań i zachęca do wsparcia tego projektu. Z naszej strony również dołożyliśmy cegiełkę. Właśnie rozpoczyna się budowa stacji pomiarowej.
Takie osłony radiacyjne do czujników temperatury zostaną zainstalowane w tatrzańskich biegunach zimna
Jeśli chcecie mieć swój udział w potwierdzeniu ustanowienia nowego rekordu temperatury minimalnej w Polsce, który do tej pory wynosi -40,6 st. C. i wydaje się niewygórowany do możliwości tatrzańskich biegunów zimna, to wesprzyjcie łowców mrozu. Więcej informacji i możliwość wsparcia na zrzutka.
DobraPogoda24.pl
Myślałem, że nic mnie już nie zaskoczy, a tu proszę taki świetny pomysł. Oby się udało doprowadzić projekt do końca. Powodzenia