| |
Zagrożenie!
Silny mróz uderzy w Polskę. Prognozy szokują. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni?

Silny mróz uderzy w Polskę. Prognozy szokują. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni?

Wszystko wskazuje na to, że zima uderzy w Polsce w ostatniej 3 dekadzie stycznia 2022. Dotychczas temperatura na ogół utrzymywała się ponad normę, ale sytuacja zacznie się zmieniać w najbliższych dniach, ponadto w przyszłym tygodniu napłynie bardzo zimne powietrze ze wschodniej Europy. Temperatury miejscami spadające do -20/-10 stopni C. będą jak najbardziej możliwe w wielu regionach, a lokalnie w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń temperatura może spaść poniżej -20. Coraz pewniej to widać na wiązkach prognostycznych kilku wiodących modeli numerycznych. Krótko mówiąc - śnieżna, mroźna zima do Polski powróci, zwłaszcza do wschodniej połowy kraju.

Silny mróz możliwy w Polsce. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur, od 19 stycznia do 3 lutego 2022

Śnieżna i mroźna zima wróci w styczniu 2022 do Polski. Prognoza temperatury szokuje, możliwe -20 stopni

Na powyższej prognozie widać wyraźnie, że temperatury spadnie szczególnie około 24-26 stycznia 2022 (+/- 1 dzień). Potwierdzają to również aktualne prognozy z wiązkami operacyjnymi.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 24 stycznia 2022

Siarczysty mróz uderzy w Polskę, temperatura spadnie poniżej -20 stopni, prognoza temperatury 24 stycznia 2022

Podana prognoza temperatury dla poszczególnych regionów Polski jeszcze ulegnie zmianie, gdyż będzie ostatecznie zależeć od faktycznego zasięgu głównej osi napływu chłodnego powietrza oraz wielkości zachmurzenia. Mimo to, pojawienia się dwucyfrowego mrozu jest bardzo prawdopodobne. 

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce na 25 stycznia 2022

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 25 stycznia 2022, mapy temperatur

Tak niskie temperatury oczywiście przełożą się na znaczną ujemną anomalię temperatury, jaka po dłuższej przerwie pojawi się w Polsce. Aktualne wyliczenia wskazują, że temperatura w czasie apogeum mrozu może o kilkanaście stopni być niższa od normy wieloletniej dla tego okresu roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 24/25 stycznia 2022

Silny mróz w Polsce, zima wróci, prognoza temperatury 25 stycznia 2022

Powrót silnego mrozu do Polski potwierdza również europejski model ECMWF, a to świadczy, że prognoza silnego mrozu ma dużą szansę sprawdzenia, gdyż nie jest skrajnym jednorazowym wyliczeniem.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, noc 26/27 stycznia 2022

Silny mróz wróci do Polski, styczeń 2022, najnowsze mapy temperatur

Przed nastaniem głównej fali silnego mrozu w Polsce wystąpią również śnieżyce i lokalne burze śnieżne. Warto śledzić najnowsze prognozy, bo sytuacja pogodowa nadal będzie dynamiczna. Reasumując, przed nami w kolejnych dniach ponowna zmiana warunków pogodowych ze wskazaniem na coraz częstsze powiewy zimy ze śniegiem i nasilającym się mrozem. Okresami w 3 dekadzie stycznia poczujemy prawdziwą zimę szczególnie we wschodniej połowie Polski, a zwłaszcza na południowym wschodzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!