| |
Zagrożenie!
Silny front na zachodzie. Burze niosą ulewy i grad w kilku krajach. Wiatr przewraca samochody i drzewa

Silny front na zachodzie. Burze niosą ulewy i grad w kilku krajach. Wiatr przewraca samochody i drzewa

Wiosenny sezon burzowy w Europie nabiera rozmachu, bo ponownie na zachodzie mamy aktywny front i silne burze. Komórki z burzami wielokomórkowymi rozciągają się na dystansie ponad 1000 km. Przynoszą liczne wyładowania, a także ulewy i lokalne opady gradu. Wcześniej silny wiatr bez burz miejscami łamał drzewa i przewracał samochody prowadząc do blokowania dróg. Silne załamanie pogody między 13-14 marca 2023 obejmuje kilka krajów. Lokalnie burze w nocy mogą sięgnąć południowo zachodniej Polski.

Widoczny front burzowy na zdjęciu satelitarnym Europy o godzinie 17:15, 13 marca 2023

Silny front na zachodzie Europy, burze z załamanie pogody w kilku krajach, przechodzą ulewy i opady gradu, wiatr przewraca samochody, mapa frontu 13-14 marca 2023

Bardzo aktywny i silny front burzowy rozciąga się obecnie od północnych krańców Hiszpanii przez Francję po Niemcy. Na tym obszarze rozciągającym się na dystansie ponad 1000 km występują liczne burze z ulewnym deszczem, lokalnym gradem i miejscami silnym wiatrem.

Silne burze na zachodzie Europy. Zanotowane wyładowania do godziny 17:25, 13 marca 2023

Silne burze na zachodzie Europy niosą grad, ulewy i silny wiatr, mapa burzowa, gdzie grzmi 13-14 marca 2023

To kolejne silne burze na zachodzie Europy w ostatnich dniach. Zjawiska są bardzo aktywne pod względem elektrycznym jak na tę porę roku i miejscami potrafiły wygenerować tornado we Francji. Na obszarze tego kraju w marcu zanotowano już dwie trąby powietrzne. Front burzowy do tej pory bardzo silny wiatr w poniedziałek 13.03 przyniósł miejscami na obszarze szczególnie Holandii i Belgii. Lokalnie wiatr przekroczył 90-100 km/h. Łamał drzewa, uszkadzał dachy, a nawet przewracał samochody. Gwałtowna pogoda spowodowała szkody m.in. w gminie Haarlemmermeer. ​​Samochód dostawczy zepchnięty przez wiatr wylądował w wodzie w Halfweg, a ciężarówka przeleciała nad barierą ochronną na autostradzie A9.

Skutki frontu burzowego w Holandii w rejonie Vijfhuizen, 13 marca 2023

Wiatr zdmuchnął ciężarówkę na bariery ochronne, gdzie pojazd utknął i spowodował duże utrudnienia w ruchu w obu kierunkach. Zdarzenia z przewróconymi drzewami i zablokowanymi drogami były również notowane w Belgii w rejonie m.in. miejscowości Lo-Reninge. Burze ponownie przynoszą opady gradu we Francji.

Gradobicie we Francji w miejscowości Villers-les-Luxeuil, w regionie Burgundia-Franche-Comte, w departamencie Górna Saona, 13 marca 2023

W regionach przechodzenia burz wydano alert pogodowy pierwszego i drugiego stopnia. Obejmuje on szczególnie obszar Francji.

Prognoza burz dla Europy obowiązująca do godziny 07:00, 14 marca 2023

Silne burze przechodzą na zachodzie Europy, wiatr zrywa dachy i są gradobicia we Francji, 13 marca 2023, prognoza burz w Europie

Zasięg i aktywność burz nie tylko w Polsce, ale na obszarze całej Europy możecie śledzić na naszej stronie w zakładce gdzie jest burza. Na omawianym obszarze padło już ponad 76 tysięcy wyładowań. Aktywność burzowa między Francją i Niemcami jest nadal bardzo wysoka. Niewykluczone, że burze znad Niemiec najbliższej nocy z 13/14 marca sięgną lokalnie południowo zachodniej Polski. Możliwe, że nieliczne burze wystąpią, co najmniej na Dolnym Śląsku.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!