| |
Zagrożenie!
Tornado i gradobicie na zachodzie. Gwałtowne burze uderzyły w kilka regionów. To skutki nadciągającego cyklonu

Tornado i gradobicie na zachodzie. Gwałtowne burze uderzyły w kilka regionów. To skutki nadciągającego cyklonu

Zanim cyklon Diethelm dotarł do Polski i przynosi w naszym kraju silny wiatr, burze, ulewny deszcz i śnieżyce, to wcześniej przyniósł gwałtowne zjawiska pogodowe na zachodzie Europy. We Francji spowodował liczne szkody materialne, gdyż wystąpiły gwałtowne burze. Rozwinęło się również tornado i przechodziły superkomórki z gradem. Żywioł był szczególnie silny w centralnej części kraju w departamencie Creuse.

Pierwsze wiosenne tornado we Francji w rejonie miejscowości Pontarion, 9 marca 2023. Foto: FB video Kan`tin Penot FB

Cyklon przyniósł tornado na zachodzie Europy we Francji, były gwałtowne burze z gradem, to pierwsze wiosenne tornado, marzec 2023

W tym czasie cyklon Diethelm znajdował się nad Atlantykiem na południe od wybrzeża Irlandii, ale zasięg jego cyrkulacji wraz ze strefą frontową sięgał w głąb zachodniej Europy. Nad Francję z południowego zachodu napłynęło wilgotniejsze, cieplejsze i chwiejne powietrze w którym pojawiły się doskonałe warunki do wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym burz z gradem.

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne zanotowane w rejonie Francji między 9-11 marca 2023. Dane: ESWD

Gwałtowne burze z gradem i tornadem we Francji, to wpływ cyklonu, marzec 2023

Na powyższej mapie dodatkowo zaznaczyliśmy rejon wystąpienia tornada i licznych gradobić. Tornado nad środkową Francją zeszło przed godziną 17:00 w rejonie miejscowości Pontarion w departamencie Creuse. Z raportów i lokalnych materiałów wynika, że wirujący lej powietrza spowodował liczne szkody, w tym powalił drzewa i zerwał linie energetyczne, jak również uszkodził budynki mieszkalne i gospodarcze oraz samochody.

Liczne i gwałtowne burze zanotowane na zachodzie Europy między 9-11 marca 2023

Gwałtowne burze na zachodzie Europy we Francji, było tornado i gradobicie w centrum kraju, mapa burz i wyładowań do 11 marca 2023

Burze w ostatnich dniach wystąpiły na sporym obszarze Europy. Wystarczyła chwilowa adwekcja ciepłego i chwiejnego powietrza z południa aby rozwinęły się liczne komórki burzowe, miejscami organizujące się w większe struktury i klastry. Burze wystąpiły szczególnie od Hiszpanii przez Francję, Niemcy, Włochy, Bałkany po Słowację, Czechy i Polskę.

Pierwsze wiosenne tornado we Francji, 9 marca 2023 w rejonie miejscowości Pontarion

Gwałtowną pogodę szczególnie w Polsce i Europie monitorujemy non stop, dlatego z nami nic ważnego Wam nie umknie. Śledźcie nasze prognozy, aby wiedzieć ze znacznym wyprzedzeniem, jakich gwałtownych zjawisk się spodziewać i oczekiwać. Aktualnie odczuwamy w wielu regionach okresami silny wiatr, zwłaszcza w południowej połowie kraju, miejscami o sile wichury. Najmocniej wieje na południu w rejonach podgórskich oraz wysoko w górach. Raport zanotowanych porywów wiatru podamy po odsunięciu cyklonu w głąb Rosji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!