| |
Zagrożenie!
Silne wichury wracają do Europy. Wiatr przekroczy 100 km/h. Czy cyklony zagrożą Polsce?

Silne wichury wracają do Europy. Wiatr przekroczy 100 km/h. Czy cyklony zagrożą Polsce?

Po okresie dominacji silnej cyrkulacji strefowej i częstych przechodzących wichur nad Polską dostaliśmy się w obszar pola wyżowego, które chroni nas przed gwałtownymi zmianami i powrotem wichur z opadami i burzami. Głębokie cyklony zostały uwięzione nad Atlantykiem oraz w rejonie Islandii. Sytuacja zacznie się jednak zmieniać, bo wichury wrócą do Europy z wiatrem przekraczającym 100 km/h. Sprawdźmy, czy najnowsze mapy wiatru wskazują powrót silnego wiatru do Polski, a może nadal nie mamy powodów do obaw.

Prognozowane maksymalna porywy wiatru w Europie, jakie mogą wystąpić do 12 marca 2022

Silne wichury wracają do Europy, czy silny wiatr w marcu 2022 wróci do Polski, najnowsze mapy wiatru

Mimo opanowania centralnej i wschodniej Europy przez pole wyżowe, to na Atlantyku silna cyrkulacja zachodnia nie ustaje. Wyż w najbliższych dniach zmieni pozycję i przesunie się bardziej na wschód, a przez to powstanie miejsce dla ośrodków niżowych, które zbliża się do naszego kontynentu.

Wichury wracają do Europy. Prognoza porywów wiatru, 8 marca 2022

Prognoza wiatru, wichury w Europie, 8 marca 2022

Już dziś wichury dają się we znaki mieszkańcom Irlandii, gdzie wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Porywy wiatru miejscami przekroczą 100 km/h. W kolejnych dniach silny wyż nadal będzie chronić centralną i wschodnią Europę przed nadejściem cyklonów z wichurami, ale na zachodzie Europy silny wiatr okresami będzie się pojawiać.

Prognozowane położenie nisko-troposferycznego prądu strumieniowego nad Europą, 10 marca 2022

Wichury uderzą w Europę, czy silny wiatr wróci do Polski, mapa wiatru 10 marca 2022

Kolejny niż w rejonie Irlandii z wichurami pojawi się około 10 marca. W następnych dniach silny wiatr wystąpi także nad Wyspami Brytyjskimi i północno zachodnią Francją i Półwyspem Iberyjskim nad basenem śródziemnomorskim.

Prognozowana wichura w rejonie Wysp Brytyjskich, 12 marca 2022

Wichury w Europie, czy silny wiatr uderzy w marcu 2022 w Polsce, najnowsza mapa wiatru

Warto zwrócić uwagę na kolejne dni marca, zwłaszcza od około 14-15 oraz w kolejnych dniach miesiąca. Polska wtedy ma się znaleźć nadal w zasięgu wyżu, a na zachodzie i południowym zachodzie Europy pojawią się dość głębokie niże. Taki układ baryczny przyniesie załamanie pogody w tej części Starego Kontynentu, ale jednocześnie niże współdziałając z wyżem zmienią kierunek napływu powietrza na południowo zachodni. To klasyczny układ, gdy do Polski napłynie znacznie cieplejsze i łagodniejsze powietrze. Czeka nas zatem upragnione ocieplenie, zwłaszcza, że spodziewany jest także umiarkowany efekt ciepłego wiatru fenowego w górach. Wcześniej wystąpi jednak kilkudniowy okres z silniejszym mrozem.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, do 15 marca 2022

Prognoza wiatru, wichury w prognozach w Europie, marzec 2022

Prognozowane wichury nie będą więc stanowić zagrożenia dla Polski, mało tego, przyniosą nam ocieplenie z upływem 2 dekady marca. Aktualnie nadal w prognozach dla Polski widoczny jest dłuższy okres stabilnych warunków pogodowych bez potrzeby wydawania istotnych ostrzeżeń meteorologicznych poza okresem z silniejszym mrozem w drugiej połowie tego tygodnia na wschodzie i południu kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!