| |
Zagrożenie!
Silne tornado uderzyło w Niemczech. Kilka osób zdmuchnęło do Bałtyku w Kilonii

Silne tornado uderzyło w Niemczech. Kilka osób zdmuchnęło do Bałtyku w Kilonii

W Niemczech 29 września 2021 około godziny 18:00 uderzyło silne tornado w rejonie Kilonii. Na swej drodze łamało drzewa, gałęzie, uszkadzało dachy i blokowało drogi. Co najmniej 7 osób zostało rannych, w tym 4 ciężko. Najgorsza sytuacja miała miejsce na terenie portu w Kilonii, gdy kilka osób zostało dosłownie zdmuchnięte do Morza Bałtyckiego. Wbrew powszechnej opinii, nie była to trąba wodna, a klasyczne tornado lądowe. Powstało w Kilonii - Meimersdorf. Zaobserwowano, że tornado przebyło ścieżkę około 7 km. Większe szkody spowodowało w rejonie portu w Kilonii, ponadto najwięcej nagrań pochodzi z momentu, gdy lej powietrza był nad wodą. Tornado przechodziło jednak wtedy przez kanał portowy i ponownie weszło nad ląd.

Tornado w Niemczech w rejonie portu w Kilonii, 29 września 2021. Foto z video: Alina Nissan

Tornado w Niemczech, port w Kilonii, porwani ludzie do Bałtyku, nagrania i zdjęcia, 29 września 2021

W czasie uderzenia tornada, kilku wioślarzy z Instytutu Oceanografii było zajętych swoimi łodziami na molo. W pewnym momencie silny wiatr zepchnął ich do wody razem z wyposażeniem. Na pomoc rzucili im się ratownicy, którzy wyciągnęli wioślarzy na brzeg. 4 osoby zostały ciężko ranne i musiały być zabrane do szpitali. Pozostałe osoby doznały lżejszych obrażeń.

Uderzenie tornada w Niemczech w rejonie portu w Kilonii

Na szczęście w czasie przejścia tornada promenada była stosunkowo pusta, bo niewiele wcześniej padał deszcz, który zmusił ludzi do szukania schronienia. W innych przypadku rannych i być może ofiar byłoby więcej.

Tornado w Niemczech rozwinęło się nad lądem. Nie ostrzegano przed tornadem w Niemczech

Niemiecka Służba Pogodowa DWD ostrzegała w tym dniu przed ulewnymi opadami deszczu i szkwałowymi porywami wiatru. Nie było informacji o tornadzie, bo po prostu takich zjawisk nie da się przewidzieć. Można jedynie wskazywać w danym dniu teoretycznie region, gdzie występują potencjalne warunki do jego rozwoju, ale nigdy nie mamy pewności, że powstanie. Tornado w Niemczech rozwinęło się na obrzeżach Kilonii w dzielnicy Meimersdorf.

To już kolejne w tym roku silne tornado w Niemczech. Poprzednie miało miejsce m.in. w sierpniu.

DobraPogoda24.pl, ESWD, Ndr.de


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!