| |
Zagrożenie!
Silne burze z gradem przejdą przez Polskę. Możliwe pierwsze superkomórki. Będą lokalne ulewy

Silne burze z gradem przejdą przez Polskę. Możliwe pierwsze superkomórki. Będą lokalne ulewy

Warunki pogodowe w kolejnych dniach marca będą bardzo urozmaicone, dlatego warto śledzić na bieżąco najświeższe prognozy pogody. Czeka nas nie tylko pierwszy podmuch ciepłej wiosny i później znaczne krótkie ochłodzenie, ale również liczne burze, lokalnie silne z gradem i ulewami. Na uwagę zasługuje szczególnie 25 marca, bo wtedy mają być dobre warunki do licznej inicjacji rozproszonej konwekcji. Burze w tym dniu powinny się rozwinąć w wielu regionach kraju.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza narażony na rozwinięcie lokalnych burz o godzinie 16:00, 24 marca 2023

Silne burze z gradem rozwiną się w Polsce, będą pierwsze superkomórki, prognoza burz 24-25 marca 2023

Do Polski szerokim strumieniem z południowo zachodniej Europy napływa właśnie ciepła masa powietrza, która przynosi wiosenne temperatury na sporym obszarze kraju. Korzystajmy z uroków pogody, bo za kilka dni wkroczy raczej krótkie silne ochłodzenie. Miejscami pojawią się również strefy wilgoci z chwiejnością termodynamiczną niesioną przez fronty atmosferyczne i lokalnie wystąpią warunki do inicjacji konwekcji. W czwartek 23.03 niewielkie ryzyko lokalnych burz z upływem popołudnia i wieczorem pojawi się na północnym zachodzie i północy kraju, zwłaszcza między województwem pomorskim i zachodniopomorskim.

Prognozowane liczne przelotne opady w Polsce, miejscami z burzami o godzinie 13:00, 25 marca 2023

Silne burze na froncie przejdą przez Polskę, spadnie grad, prognoza opadów i burz 25 marca 2023

W piątek 24.03 lokalne burze, ale także nieliczne również mogą się rozwinąć, głównie w północno zachodniej połowie Polski. Sytuacja znacznie się zmieni w sobotę 25.03, gdy za frontem chłodnym do kraju napłynie bardzo chwiejna i zasobna w wilgoć masa powietrza. Przy przejaśnieniach i miejscami okresowych rozpogodzeniach w czasie operacji słonecznej pojawią się dobre warunki do inicjacji licznej konwekcji, czyli powstawania chmur kłębiastych. W wielu regionach kraju pojawią się przelotne opady deszczu, ponadto burze, punktowo z gradem i silniejszym wiatrem.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza sprzyjający inicjacji konwekcji z burzami w Polsce o godzinie 13:00, 25 marca 2023

Silne burze z gradem rozwiną się w Polsce, będą lokalne ulewy, najnowsza prognoza burz 25 marca 2023

Burze na ogół będą wielokomórkowe, miejscami mogą stworzyć niewielkie klastry. Nie można również wykluczyć pierwszej wiosennej superkomórki, zwłaszcza, że będą odpowiednie warunki atmosferyczne do rozwoju wspomnianych zjawisk pogodowych.

Prognozowana temperatura w Polsce za frontem chłodnym, 25 marca 2023

Za frontem chłodnym rozwiną się burze w Polsce, mapa temperatury, opadów i burz 25 marca 2023

Konwekcja w Polsce będzie się rozwijać przy temperaturze maksymalnej dochodzącej w zależności od regionu do około 10-16 st. C. Będą więc to już typowe zjawiska charakterystyczne dla pogody wiosennej. Generalnie obszar bardzo chwiejnego powietrza w tym dniu będzie się szczególnie rozciągał od wschodniej Francji przez Niemcy po Polskę. Na tym obszarze w wielu regionach przelotnie popada oraz miejscami przejdą burze.

Prognozowane liczne rozproszone opady konwekcyjne, lokalnie z burzami w zachodniej i środkowej Europie o godzinie 13:00, 25 marca 2023

Wiosenne burze przejdą przez Polskę, spadnie grad i będą ulewy, prognoza burz dla Europy 25 marca 2023

Rekomendujemy, aby śledzić w tym czasie dane radarowe oraz wykrywane burze przez detektory wyładowań. W stosownym czasie opublikujemy prognozę burz dla Polski ze wskazaniem prawdopodobieństwa zjawisk we wskazanych regionach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!