W lutym 2021 druga fala siarczystego mrozu w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni
W prognozach długoterminowych nadal powtarzamy, że na ustabilizowanie pogody w kierunku stałego trendu ocieplenia nie możemy jeszcze liczyć. Wszystko przez zmianę wzorca pogodowego, co ma związek ze zmianami jakie zaszły w wirze polarnym i prądzie strumieniowym. Wstępne prognozy sygnalizują pojawienie się drugiej fali siarczystego mrozu w Polsce, jaka miałyby wystąpić w lutym 2021. Termin najniższych temperatur jest jeszcze otwarty, ale prawdopodobnie przed nastaniem wiosny jeszcze czekają nas miejscami dni z temperaturą minimalną osiągającą nawet -15/-25 st. C. Chłodno zapowiada się przełom stycznia i lutego 2021, gdy na termometrach w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń zobaczymy w nocy dwucyfrowy mróz, ale jeszcze większy spadek temperatury czeka nas z upływem lutego, aczkolwiek będzie on poprzedzony chwilowym wzrostem temperatury. Główne globalne modele numeryczne, będące punktem wyjścia dla innych regionalnych modeli, od pewnego czasu sygnalizują coraz częściej możliwą adwekcję zimnego powietrza w drugiej połowie pierwszej dekady lutego, zwłaszcza od około 7-8 lutego (+/- 1-2 dni). Przyczyną ochłodzenia miałby być niż rosyjski, który zaciągnąłby zimne powietrze, a następnie wyż skandynawski podtrzymujący adwekcję zimnego powietrza z północy. Mimo, że do terminu realizacji jest jeszcze ponad tydzień, to ważny jest wspólny sygnał wskazywanego trendu przez najważniejsze modele. Sytuację musimy więc monitorować, bo wszystko wskazuje na to, że zima w Polsce da nam się jeszcze we znaki.
Mroźny początek lutego. Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce 1 lutego 2021
Druga fala siarczystego mrozu w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura 7 lutego 2021
Zakres i zasięg prognozowanych niskich temperatur w Polsce będzie jeszcze ulegać korektom, ale sygnał możliwego ochłodzenia wydaje się coraz pewniejszy.
Wstępnie prognozowany zasięg adwekcji zimnego powietrza oraz anomalia temperatury w Polsce i Europie na wysokości 1,5 km. 7 lutego 2021
Wstępnie prognozowany układ baryczny w Polsce i Europie, 7 lutego 2021
Ochłodzenie w lutym jest coraz częściej sygnalizowane na wiązkach modelu GFS, zwłaszcza w drugiej połowie pierwszej dekady lutego 2021
Prognozowany zakres temperatury i prawdopodobieństwa opadów w Suwałkach, do 13 lutego 2021
Prognozowany zakres temperatury i prawdopodobieństwa opadów w Rzeszowie, do 13 lutego 2021
Prognozowany zakres temperatury i prawdopodobieństwa opadów w Białymstoku, do 13 lutego 2021
Sytuacja jest jeszcze obarczona błędem prognostycznym, jednak wiele na to wskazuje, że niskie temperatury jeszcze pojawią się w Polsce. Sytuację będziemy monitorować. Śledźcie naszą stronę na bieżąco.
DobraPogoda24
Jak czytam o siarczystym mrozie to flaki wyrywa. Tematyczny portal techniczny powinien trzymać choć minimalny poziom. To ile siarki w tym mrozie "fachofcy"?
Siarczysty mróz, to minimum -15 st. C. Od tej wartości wydaje się ostrzeżenie 1 stopnia. Spadki temperatur będą miejscami znacznie większe, zresztą już są ponownie notowane m.in. na północnym wschodzie kraju.