| |
Zagrożenie!
W lutym 2021 druga fala siarczystego mrozu w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni

W lutym 2021 druga fala siarczystego mrozu w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni

W prognozach długoterminowych nadal powtarzamy, że na ustabilizowanie pogody w kierunku stałego trendu ocieplenia nie możemy jeszcze liczyć. Wszystko przez zmianę wzorca pogodowego, co ma związek ze zmianami jakie zaszły w wirze polarnym i prądzie strumieniowym. Wstępne prognozy sygnalizują pojawienie się drugiej fali siarczystego mrozu w Polsce, jaka miałyby wystąpić w lutym 2021. Termin najniższych temperatur jest jeszcze otwarty, ale prawdopodobnie przed nastaniem wiosny jeszcze czekają nas miejscami dni z temperaturą minimalną osiągającą nawet -15/-25 st. C. Chłodno zapowiada się przełom stycznia i lutego 2021, gdy na termometrach w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń zobaczymy w nocy dwucyfrowy mróz, ale jeszcze większy spadek temperatury czeka nas z upływem lutego, aczkolwiek będzie on poprzedzony chwilowym wzrostem temperatury. Główne globalne modele numeryczne, będące punktem wyjścia dla innych regionalnych modeli, od pewnego czasu sygnalizują coraz częściej możliwą adwekcję zimnego powietrza w drugiej połowie pierwszej dekady lutego, zwłaszcza od około 7-8 lutego (+/- 1-2 dni). Przyczyną ochłodzenia miałby być niż rosyjski, który zaciągnąłby zimne powietrze, a następnie wyż skandynawski podtrzymujący adwekcję zimnego powietrza z północy. Mimo, że do terminu realizacji jest jeszcze ponad tydzień, to ważny jest wspólny sygnał wskazywanego trendu przez najważniejsze modele. Sytuację musimy więc monitorować, bo wszystko wskazuje na to, że zima w Polsce da nam się jeszcze we znaki.

Mroźny początek lutego. Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce 1 lutego 2021

Siarczysty mróz w Polsce, druga fala mrozu w lutym 2021, kiedy będzie siarczysty mróz, prognozy

Druga fala siarczystego mrozu w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura 7 lutego 2021

Czy będzie jeszcze duży siarczysty mróz w Polsce w lutym 2021, prognoza niskich temperatur

Zakres i zasięg prognozowanych niskich temperatur w Polsce będzie jeszcze ulegać korektom, ale sygnał możliwego ochłodzenia wydaje się coraz pewniejszy.

Wstępnie prognozowany zasięg adwekcji zimnego powietrza oraz anomalia temperatury w Polsce i Europie na wysokości 1,5 km. 7 lutego 2021

Druga fala siarczystego mrozu w Polsce, prognozy temperatury na luty 2021

Wstępnie prognozowany układ baryczny w Polsce i Europie, 7 lutego 2021

Kiedy siarczysty mróz w Polsce, prognozy na luty 2021

Ochłodzenie w lutym jest coraz częściej sygnalizowane na wiązkach modelu GFS, zwłaszcza w drugiej połowie pierwszej dekady lutego 2021

Prognozowany zakres temperatury i prawdopodobieństwa opadów w Suwałkach, do 13 lutego 2021

Czy będzie silny mróz w Polsce w lutym 2021, prognoza temperatury dla Suwałk do 13 lutego 2021

Prognozowany zakres temperatury i prawdopodobieństwa opadów w Rzeszowie, do 13 lutego 2021

Silny siarczysty mróz w Polsce, luty 2021, prognoza pogody dla Rzeszowa do 13 lutego 2021

Prognozowany zakres temperatury i prawdopodobieństwa opadów w Białymstoku, do 13 lutego 2021

Czy będzie silny mróz w Polsce w lutym 2021, prognoza temperatury dla Białego stoku do 13 lutego 2021

Sytuacja jest jeszcze obarczona błędem prognostycznym, jednak wiele na to wskazuje, że niskie temperatury jeszcze pojawią się w Polsce. Sytuację będziemy monitorować. Śledźcie naszą stronę na bieżąco.

DobraPogoda24


Komentarze
Mrozek

Jak czytam o siarczystym mrozie to flaki wyrywa. Tematyczny portal techniczny powinien trzymać choć minimalny poziom. To ile siarki w tym mrozie "fachofcy"?

06 luty 2021 - 11:45
Odpowiedz
DobraPogoda24

Siarczysty mróz, to minimum -15 st. C. Od tej wartości wydaje się ostrzeżenie 1 stopnia. Spadki temperatur będą miejscami znacznie większe, zresztą już są ponownie notowane m.in. na północnym wschodzie kraju.

06 luty 2021 - 12:30
Odpowiedz