| |
Zagrożenie!
Siarczysty mróz jeszcze się utrzyma. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni. Wcześniej atak śnieżnej zimy

Siarczysty mróz jeszcze się utrzyma. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni. Wcześniej atak śnieżnej zimy

Ostatnie dni listopada przynoszą miejscami siarczysty mróz w Polsce. Temperatura spadła nawet do -20/-15 st. C. Na tym nie koniec, bo po śnieżycy czeka nas jeszcze jedna fala silnego mrozu z podobnymi wartościami. Prawdopodobnie będzie to ostatnie tak silne ochłodzenie przed adwekcją łagodnych mas powietrza znad Atlantyku w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady grudnia.

Siarczysty mróz w Polsce wystąpi po śnieżycy na początku grudnia 2023

Siarczysty mróz w Polsce przeciągnie się na początek grudnia 2023, temperatura spada do -20/-15 st. C.

W minionych kilkudziesięciu godzinach wyjątkowo silny mróz zanotowano w południowej i wschodniej Polsce. Najniższą temperaturę do tej pory w tym sezonie -17,1 st. C. na wysokości 2m odnotowano na stacji IMGW w Jakuszycach. Nie podano wartości przy gruncie, ale można uznać, że z pewnością temperatura spadła poniżej -20 st. C. Taką wartość przy gruncie zanotowano natomiast oficjalnie na stacji w Jeleniej Górze. Minionej nocy mróz był nieco lżejszy, ale nadal silny i obejmował znaczny obszar kraju.

Silny mróz w Polsce notowany 30 listopada 2023

Silny siarczysty mróz w Polsce, pomiary temperatury i prognozy na początek grudnia 2023

Najniższą temperaturę -18 st. C. odnotowano w Białymstoku, ponadto -17 st. C. w Zakopanem, Terespolu i Lublinie. Kolejna fala mroźnego powietrza arktycznego pojawi się w Polsce po przejściu śnieżycy niesionej przez niż Robin. Odwrotna cyrkulacja do wskazówek zegara w naszych szerokościach geograficznych ponownie zaciągnie chłodniejsze masy powietrza. Jeśli noce przyniosą rozpogodzenia, to miejscami ponownie zanotujemy mróz wliczając w to wartości przy gruncie nawet -20/-15 st. C. lokalnie z szansą poniżej tych wartości.

Prognozowany silny mróz w Polsce, 4 grudnia 2023

Silny mróz z temperaturą ponizej -20 st. C. wróci do Polski, prognoza 4 grudnia 2023

Potwierdzenie trendu pogodowego przedstawiają wiązki prognostyczne zarówno modelu GFS jak i ECMWF. W obu przypadkach adwekcja powietrza arktycznego po przejściu śnieżycy jest pewna. Kluczowa pozostaje wielkość zachmurzenia. Jeśli wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia, to przewidywany tak silny mróz ponownie odnotujemy w naszym kraju.

Prognoza temperatury dla Lublina na przykładzie trendu pogodowego dla Polski do 15 grudnia 2023

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury do 15 grudnia 2023

Zbieżność wiązek prognostycznych wskazuje na duże prawdopodobieństwo sprawdzenia prognozy. Zaznaczone miejsce oznacza spodziewane napłynięcie chłodnego powietrza z apogeum ochłodzenia między 4-5 grudnia. Na dolnym wykresie mamy prawdopodobieństwo śnieżycy, która wystąpi tuż przed ponownym zaciągnięciem chłodnego powietrza.

Prognozowany silny mróz w Polsce w nocy na 5 grudnia 2023

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury 5 grudnia 2023

Zwróćmy również uwagę na wykresy wiązek po 8 grudnia. Większość z nich idzie w górę, co oznacza, że na pogodę zacznie częściej i mocniej oddziaływać cyrkulacja związana z Atlantykiem. Silny mróz ustąpi, a zima zacznie słabnąć. Nadal więc i to dość szybko spadają szanse na białe święta Bożego Narodzenia w Polsce.

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!