
Siarczysty mróz jeszcze się utrzyma. Temperatura w Polsce spadnie poniżej -20 stopni. Wcześniej atak śnieżnej zimy
Ostatnie dni listopada przynoszą miejscami siarczysty mróz w Polsce. Temperatura spadła nawet do -20/-15 st. C. Na tym nie koniec, bo po śnieżycy czeka nas jeszcze jedna fala silnego mrozu z podobnymi wartościami. Prawdopodobnie będzie to ostatnie tak silne ochłodzenie przed adwekcją łagodnych mas powietrza znad Atlantyku w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady grudnia.
Siarczysty mróz w Polsce wystąpi po śnieżycy na początku grudnia 2023
W minionych kilkudziesięciu godzinach wyjątkowo silny mróz zanotowano w południowej i wschodniej Polsce. Najniższą temperaturę do tej pory w tym sezonie -17,1 st. C. na wysokości 2m odnotowano na stacji IMGW w Jakuszycach. Nie podano wartości przy gruncie, ale można uznać, że z pewnością temperatura spadła poniżej -20 st. C. Taką wartość przy gruncie zanotowano natomiast oficjalnie na stacji w Jeleniej Górze. Minionej nocy mróz był nieco lżejszy, ale nadal silny i obejmował znaczny obszar kraju.
Silny mróz w Polsce notowany 30 listopada 2023
Najniższą temperaturę -18 st. C. odnotowano w Białymstoku, ponadto -17 st. C. w Zakopanem, Terespolu i Lublinie. Kolejna fala mroźnego powietrza arktycznego pojawi się w Polsce po przejściu śnieżycy niesionej przez niż Robin. Odwrotna cyrkulacja do wskazówek zegara w naszych szerokościach geograficznych ponownie zaciągnie chłodniejsze masy powietrza. Jeśli noce przyniosą rozpogodzenia, to miejscami ponownie zanotujemy mróz wliczając w to wartości przy gruncie nawet -20/-15 st. C. lokalnie z szansą poniżej tych wartości.
Prognozowany silny mróz w Polsce, 4 grudnia 2023
Potwierdzenie trendu pogodowego przedstawiają wiązki prognostyczne zarówno modelu GFS jak i ECMWF. W obu przypadkach adwekcja powietrza arktycznego po przejściu śnieżycy jest pewna. Kluczowa pozostaje wielkość zachmurzenia. Jeśli wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia, to przewidywany tak silny mróz ponownie odnotujemy w naszym kraju.
Prognoza temperatury dla Lublina na przykładzie trendu pogodowego dla Polski do 15 grudnia 2023
Zbieżność wiązek prognostycznych wskazuje na duże prawdopodobieństwo sprawdzenia prognozy. Zaznaczone miejsce oznacza spodziewane napłynięcie chłodnego powietrza z apogeum ochłodzenia między 4-5 grudnia. Na dolnym wykresie mamy prawdopodobieństwo śnieżycy, która wystąpi tuż przed ponownym zaciągnięciem chłodnego powietrza.
Prognozowany silny mróz w Polsce w nocy na 5 grudnia 2023
Zwróćmy również uwagę na wykresy wiązek po 8 grudnia. Większość z nich idzie w górę, co oznacza, że na pogodę zacznie częściej i mocniej oddziaływać cyrkulacja związana z Atlantykiem. Silny mróz ustąpi, a zima zacznie słabnąć. Nadal więc i to dość szybko spadają szanse na białe święta Bożego Narodzenia w Polsce.
Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW