| Szukaj |
Zagrożenie!

Rzeki wysychają na południu. Ulewy złagodzą ekstremalną suszę. Spadnie ponad 300 mm wody

Powoli dobiega końca wyjątkowo suchy marzec na znacznym obszarze Polski i Europy. Bardzo sucho jest m.in. na północy Włoch, gdzie występuje ekstremalna susza rzeki wysychają. Nie jest to jednak konsekwencja braku opadów w ostatnich tygodniach, a utrzymujący się niedobór opadów od kilku lat. Nawet śnieżne zimy we włoskich Alpach nie uratowały sytuacji, bo właśnie teraz gdy teoretycznie wody w rzekach z topniejącego śniegu nie powinno brakować, to sytuacja na wielu odcinkach rzek jest fatalna. Na szczęście w prognozach są widoczne intensywne opady deszczu. Miejscami w najbliższych dniach wystąpią ulewy i spadnie ponad 100-300 mm wody. Na jakiś czas sytuacja hydrologiczna powinna się poprawić.

Ulewy złagodzą ekstremalną suszę. Prognozowana suma opadów na południu Europy, do 4 kwietnia 2022

Pogoda. Ekstremalna susza na południu Europy, ulewy w prognozach, mapa opadów do 5 kwietnia 2022

Potężny antycyklon z wyjątkowo suchą masą powietrza w kończącym się marcu spotęgował fatalną sytuację hydrologiczną na północy Włoch. Niegdyś duże rzeki obecnie mają znaczne obszary w korytach pozbawione wody. Sytuacja jest zła nawet w kotlinach górskich, gdzie rzeki również pozbawione są dużych ilości wody i coraz częściej zaczynają przypominać rzeki okresowe.

Rzeki wysychają na północy Włoch, marzec 2022

Pogoda. Ekstremalna susza na południu, rzeki wysychają, ulewy w prognozach, marzec 2022

Specjalną relację filmową z północy Włoch przygotował w reportażu Marco Kaschuba.

Na szczęście przełom marca i kwietnia przyniesie zmiany pogodowe również we Włoszech, a także w innych regionach południowej Europy. Antycyklon definitywnie ustąpi i nad tym obszarem w basenie Morza Śródziemnego zaczną się tworzyć lub przechodzić ośrodki niżowe. Przyniosą one spore sumy opadów. Wyjątkowo duże opady są prognozowane na Bałkanach. Miejscami może spaść ponad 200-300 mm wody. Niewykluczone jest więc ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych.

Ulewy w Europie. Prognozowana suma opadów, do 4 kwietnia 2022

Ulewy i śnieżyce w Europie, prognoza opadów do 5 kwietnia 2022

Najbliższe większe opady na północy Włoch są prognozowane pod koniec marca, gdy nad Półwyspem Apenińskim znajdzie się układ niżowy. Co ciekawe niż ten później skieruje się w rejon Polski, gdzie również przyniesie opady, a nawet śnieżyce o czym więcej informujemy w najnowszej prognozie długoterminowej.

Prognozowana ulewa na północy Włoch, 30 marca 2022.

Ulewy na północy Włoch, gdzie występuje ekstremalna susza, 30 marca 2022

W kolejnych dniach, będziemy bardzo uważnie śledzić trajektorię tych ośrodków niżowych, gdyż dotrą one w rejon Polski i również u nas przyniosą początkowo ulewy, a później śnieżyce szczególnie w południowej i południowo wschodniej Polsce. Niebawem przedstawimy kolejne coraz bardziej precyzyjne prognozy opadów.

DobraPogoda24.pl 

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz