| |
Zagrożenie!
Rzeki wysychają na południu. Ulewy złagodzą ekstremalną suszę. Spadnie ponad 300 mm wody

Rzeki wysychają na południu. Ulewy złagodzą ekstremalną suszę. Spadnie ponad 300 mm wody

Powoli dobiega końca wyjątkowo suchy marzec na znacznym obszarze Polski i Europy. Bardzo sucho jest m.in. na północy Włoch, gdzie występuje ekstremalna susza rzeki wysychają. Nie jest to jednak konsekwencja braku opadów w ostatnich tygodniach, a utrzymujący się niedobór opadów od kilku lat. Nawet śnieżne zimy we włoskich Alpach nie uratowały sytuacji, bo właśnie teraz gdy teoretycznie wody w rzekach z topniejącego śniegu nie powinno brakować, to sytuacja na wielu odcinkach rzek jest fatalna. Na szczęście w prognozach są widoczne intensywne opady deszczu. Miejscami w najbliższych dniach wystąpią ulewy i spadnie ponad 100-300 mm wody. Na jakiś czas sytuacja hydrologiczna powinna się poprawić.

Ulewy złagodzą ekstremalną suszę. Prognozowana suma opadów na południu Europy, do 4 kwietnia 2022

Pogoda. Ekstremalna susza na południu Europy, ulewy w prognozach, mapa opadów do 5 kwietnia 2022

Potężny antycyklon z wyjątkowo suchą masą powietrza w kończącym się marcu spotęgował fatalną sytuację hydrologiczną na północy Włoch. Niegdyś duże rzeki obecnie mają znaczne obszary w korytach pozbawione wody. Sytuacja jest zła nawet w kotlinach górskich, gdzie rzeki również pozbawione są dużych ilości wody i coraz częściej zaczynają przypominać rzeki okresowe.

Rzeki wysychają na północy Włoch, marzec 2022

Pogoda. Ekstremalna susza na południu, rzeki wysychają, ulewy w prognozach, marzec 2022

Specjalną relację filmową z północy Włoch przygotował w reportażu Marco Kaschuba.

Na szczęście przełom marca i kwietnia przyniesie zmiany pogodowe również we Włoszech, a także w innych regionach południowej Europy. Antycyklon definitywnie ustąpi i nad tym obszarem w basenie Morza Śródziemnego zaczną się tworzyć lub przechodzić ośrodki niżowe. Przyniosą one spore sumy opadów. Wyjątkowo duże opady są prognozowane na Bałkanach. Miejscami może spaść ponad 200-300 mm wody. Niewykluczone jest więc ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych.

Ulewy w Europie. Prognozowana suma opadów, do 4 kwietnia 2022

Ulewy i śnieżyce w Europie, prognoza opadów do 5 kwietnia 2022

Najbliższe większe opady na północy Włoch są prognozowane pod koniec marca, gdy nad Półwyspem Apenińskim znajdzie się układ niżowy. Co ciekawe niż ten później skieruje się w rejon Polski, gdzie również przyniesie opady, a nawet śnieżyce o czym więcej informujemy w najnowszej prognozie długoterminowej.

Prognozowana ulewa na północy Włoch, 30 marca 2022.

Ulewy na północy Włoch, gdzie występuje ekstremalna susza, 30 marca 2022

W kolejnych dniach, będziemy bardzo uważnie śledzić trajektorię tych ośrodków niżowych, gdyż dotrą one w rejon Polski i również u nas przyniosą początkowo ulewy, a później śnieżyce szczególnie w południowej i południowo wschodniej Polsce. Niebawem przedstawimy kolejne coraz bardziej precyzyjne prognozy opadów.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!