| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieżyce, ulewy i ochłodzenie w Polsce. Początek kwietnia będzie fatalny

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Śnieżyce, ulewy i ochłodzenie w Polsce. Początek kwietnia będzie fatalny

Po bardzo długim okresie panowania antycyklonu w Polsce, czeka nas poważne załamanie pogody pod koniec marca i na początku kwietnia - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Wyż definitywnie ustąpi, a w jego miejsce pojawią się niże z frontami atmosferycznymi. Miejscami wystąpią większe opady deszczu lub śniegu. Możliwe będą śnieżyce bądź ulewy w zależności od zasięgu danej masy powietrza. Na początku kwietnia czeka nas również większe ochłodzenie. Ciepły powiew wiosny nagle ustąpi i będziemy musieli się zmierzyć przez pewien okres z niższymi temperaturami. Pocieszeniem będą jednak opady, które są wyczekiwane przez rolników i ogrodników.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury w Polsce, od 27 marca, do 11 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 27 marca, do 11 kwietnia 2022

Początek nowego tygodnia będzie jeszcze ciepły, gdyż temperatura w południowej połowie Polski wzrośnie nawet do 17-20 stopni C. W kolejnych dniach temperatury zaczną spadać, gdyż z północy będzie napływać coraz chłodniejsze powietrze. Większego ochłodzenia spodziewamy się wraz z początkiem kwietnia szczególnie między 1-5 kwietnia, gdy do Polski napłynie główna fala powietrza arktycznego. Spodziewamy się wówczas niskich temperatur w dzień oraz powszechnego mrozu w nocy szczególnie na wschodzie i południu kraju.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Chłodny początek kwietnia. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 1-6 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Ulewy, śnieżyce i ochłodzenie w Polsce, prognozowana anomalia temperatury 1-6 kwietnia 2022

Spływ zimnego powietrza arktycznego poprzedzą opady. W zależności od zasięgu cieplejszego lub chłodniejszego sektora powietrza popada deszcz lub śnieg. Zasięg tych opadów nadal ulega zmianom w prognozach gdyż jest zależny od bardzo niestabilnej trajektorii ośrodków niżowych z południa i południowego zachodu.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie ciśnienie w Polsce i Europie, do 5 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa. Prognoza ciśnienia w Polsce i Europie, do 5 kwietnia 2022

Antycyklon zapewniający nam wiele słonecznych dni w marcu odsunie się nad Atlantyk między Islandię i Irlandię, a nad południowo zachodnią, środkową i wschodnią Europą pojawi się obszar obniżonego ciśnienia z ośrodkami niżowymi i strefami frontów atmosferycznych. Na tym obszarze co jakiś czas należy się spodziewać zmiennych warunków atmosferycznych z coraz częstszymi opadami, zwłaszcza od 29-30 marca i dalej w kolejnych dniach. Nadal jednak prognoza sumy opadów i ich rodzaj w poszczególnych regionach Polski będzie ulegać zmianom w prognozach, bo jest zależny od trudnej do przewidzenia z wyprzedzeniem trajektorii ośrodków niżowych.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 3 kwietnia 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 3 kwietnia 2022

Aktualne prognozy opadów największe sumy w nowym tygodniu zapowiadają w południowej połowie Polski, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie. Zaznaczamy jednak, że są to nadal wstępne prognozy i mogą się jeszcze zmienić, dlatego zalecamy śledzenie codziennych prognoz pogody. Obliczenia numeryczne wskazują ponadto na możliwość wystąpienia opadów śniegu. Istnieje znaczne ryzyko przejścia śnieżycy przez Polskę (prawdopodobnie południową) między około 30 marca - 2 kwietnia. Sytuacja jest nadal rozwojowa i będziemy informować na bieżąco.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Przedstawiony trend pogodowy dobrze obrazują wiązki prognostyczne dla wybranych miast w Polsce. Poniżej na modelu Ensemble widzimy prawdopodobieństwo temperatury i opadów w Warszawie, między 27 marca i 12 kwietnia. Prognozy jednoznacznie potwierdzają okres ochłodzenia szczególnie między 1-5 kwietnia. Dolne wiązki wskazują również na brak układu wyżowego i co jakiś czas na możliwość wystąpienia opadów.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 12 kwietnia 2022

Przed nami więc istotne zmiany w pogodzie. Jeśli ochłodzenie pokryje się z opadami śniegu, a na to wskazują prognozy za kilka dni, to przeżyjemy w Polsce dosłownie szok termiczny po wielu słonecznych i coraz cieplejszych ostatnich dniach, gdy temperatura wzrosła nawet do 22 stopni. Miejmy jednak nadzieję, że ochłodzenie nie potrwa długo i z upływem dalszej części kwietnia temperatury wzrosną. Będziemy to weryfikować w kolejnych odsłonach prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!