| |
Zagrożenie!
Rusza konwekcja z przelotnymi opadami. Burze przyniosą grad i krupę śnieżną. Wiemy, gdzie zagrzmi w Polsce

Rusza konwekcja z przelotnymi opadami. Burze przyniosą grad i krupę śnieżną. Wiemy, gdzie zagrzmi w Polsce

Niestabilna pogoda w Polsce nadal nie odpuszcza. W sobotę 9 kwietnia 2022 nadal miejscami będą możliwe opady deszczu, a lokalnie wystąpią również burze z niewielkim gradem lub krupą śnieżna. Główne ryzyko burz występuje dzisiaj na zachodzie i północnym zachodzie kraju i lokalnie na południowym wschodzie. Sprawdźmy, gdzie jest burza oraz kiedy wystąpią opady i silniejsze porywy wiatru.

Kompozytowe zdjęcie satelitarne przedstawia zasięg zachmurzenia frontowego na wschodzie i południu Polski i obszar napływającego chłodniejszego powietrza z tworzącymi się komórkami z lokalnymi burzami. Dane satelitarne: Eumetsat, godzina 09:45, 9 kwietnia 2022

Burze z gradem i krupą śnieżną wystąpią w Polsce, gdzie jest burza 9 kwietnia 2022

Na aktualnych danych z radaru meteorologicznego widzimy strefę opadów deszczu nad południowo wschodnimi dzielnicami Polski. Opady te mają umiarkowane i miejscami okresowo dość intensywne natężenie. To druga strefa ulewy związana z przechodzącym płytkim niżem Ortrud. Dodatkowo w rejonach podgórskich i górskich przynosi również opady śniegu. Do wieczora ta strefa opadów przesunie się za naszą wschodnią granicę. Lokalnie na tym obszarze, głównie na południu Podkarpacia i Małopolski rozwinęły się słabe burze.

Zasięg występowania opadów w Polsce o godzinie 10:35, 9 kwietnia 2022. Dane: IMGW / Windy

Burze, deszcz, grad i krupa śnieżna w Polsce, mapa radarowa 9 kwietnia 2022, gdzie jest burza

Na naszą uwagę zasługują jednak godziny popołudniowe, gdy na zachodzie i północnym zachodzie Polski napłynie chłodniejsze i chwiejne powietrze zaciągane przez niż Nasim znad Bałtyku. W czasie operacji słonecznej dojdzie do powstania rozproszonych chmur kłębiastych i z nich lokalnie przelotnie popada deszcz, a punktowo również rozwiną się burze z drobnym gradem lub krupą śnieżną.

Prognozowany zasięg rozproszonych przelotnych opadów w Polsce, do godziny 17:00, 9 kwietnia 2022

Burze z gradem i krupą śnieżną w Polsce, mapa opadów 9 kwietnia 2022

Przygotowaliśmy specjalną mapę z prawdopodobieństwem wystąpienia burz w Polsce. Jest ona opracowywana przez naszych ekspertów w sezonie wiosenno-letnim. Zachęcamy do codziennego sprawdzania.

Prognoza burz dla Polski, 9 kwietnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 9 kwietnia 2022, gdzie jest burza

Prognozowane burze na ogół będą mieć dziś formę rozproszoną, aczkolwiek miejscami przyniosą intensywne opady deszczu, do 5-15 mm, punktowo wystąpią również opady drobnego gradu lub krupy śnieżnej. Miejscami w rejonie burz nasili się wiatr w porywach, do 50-75 km/h. Z uwagi na umiarkowane natężenie możliwych burz, nie został dziś wydany pierwszy stopień ostrzeżenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!