| |
Zagrożenie!
Ulewy i śnieżyce przejdą na południu. Nadal pogoda z cyrkulacją strefową. Miejscami wróci zima

Ulewy i śnieżyce przejdą na południu. Nadal pogoda z cyrkulacją strefową. Miejscami wróci zima

Silna cyrkulacja strefowa w Polsce nie ustaje. Przed nami kolejne przejście nowego ośrodka niżowego z frontem atmosferycznym. Przyniesie on ulewy i lokalne śnieżyce. Miejscami wrócą zimowe warunki atmosferyczne. Ulewne opady są prognozowane na południu i południowym wschodzie kraju, zwłaszcza w nocy 8/9 kwietnia oraz w sobotę 09.04 w ciągu dnia na południowym wschodzie. Miejscami spadnie około 10-25 mm wody i 4-10 cm śniegu. Wystąpią również silne porywy wiatru, miejscami o sile wichury. Mamy bardzo dokładne prognozy opadów, niemal godzina po godzinie. Zobaczmy, kiedy i gdzie przejdą opady związane z niżem Ortrud.

Ulewy i śnieżyce w Polsce. Prognozowana suma opadów do 9 kwietnia 2022

Ulewy i śnieżyce na południu Polski 8/9 kwietnia 2022. Pogoda nadal z silną cyrkulacją strefową. Mapa opadów do 10 kwietnia 2022

Niż, który przyniesie umiarkowane i okresami intensywne opady na południu i południowym wschodzie Polski znajduje się obecnie na zachodzie Francji. Ośrodek ten, będzie wolno przemieszczał się na wschód Europy. Jest z nim związana obszerna strefa frontu atmosferycznego, która już wieczorem oraz w nocy na sobotę 08/09.04 wejdzie do południowej i południowo wschodniej Polski. Wcześniej oraz w omawianym okresie, lokalnie możliwe, że rozwiną się komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami i punktowo wystąpią burze w różnych regionach kraju. 

Położenie niżu na wschodzie Francji i zasięg strefy frontowej z opadami do godziny 20:00, 8 kwietnia 2022

Ulewy i śnieżyce w Polsce, niż Ortrud, mapa opadów w Europie 8/9 kwietnia 2022

Zauważmy, że w tym czasie popada na wschodzie Francji, na południu Niemiec oraz w południowej Polsce. Dodatkowo w Niemczech deszcz zacznie przechodzić w śnieg im front będzie bliżej Alp. Ponadto śnieżyce wystąpią w Krajach Alpejskich. Pierwsza strefa opadów do południowej i południowo wschodniej Polski zacznie wkraczać już późnym popołudniem i wieczorem, gdy rozpada się miejscami na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku. Opady te w nocy 8/9.04 przemieszczą się na wschód i północny wschód przez Małopolskę, Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską i Łódzką, Mazowsze po Lubelszczyznę i głównie południe Podlasia. Z kolei w sobotę 09.04 nad ranem druga strefa opadów zacznie wkraczać nad Dolny Śląsk. Na południu tego województwa wystąpią śnieżyce.

Prognozowany zasięg opadów deszczu i śniegu w Polsce, do godziny 05:00, 9 kwietnia 2022

Niż Ortrud ulewy i śnieżyce w Polsce, mapa opadów 9 kwietnia 2022

W sobotę w ciągu dnia, ta druga strefa opadów ponownie będzie się przesuwać z południowego zachodu na wschód i północny wschód Polski.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 08:00, 9 kwietnia 2022

Opady i śnieżyce w Polsce, mapa opadów 9 kwietnia 2022

Przygotowaliśmy bardzo dokładną prognozę opadów dla Polski, od piątku do soboty. Animacja według francuskiego modelu ARPEGE wskazuje godzina po godzinie, kiedy i gdzie będzie padać.

W czasie przejścia omawianych opadów, miejscami popada nie tylko deszcz, ale również deszcz ze śniegiem i lokalnie śnieg, a w regionach północnych również krupa śnieżna. Przyrost pokrywy śnieżnej zostanie jednak zanotowany tylko gdzieniegdzie, głównie w rejonach podgórskich i tam zima znowu może na chwilę wrócić.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 10 kwietnia 2022

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, mapa opadów do 10 kwietnia 2022

W nowym tygodniu temperatury ponownie okresowo wzrosną. Pogoda jednak nadal będzie zmienna, dlatego warto śledzić codzienne nasze wpisy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!