| |
Zagrożenie!
Rusza cyrkulacja strefowa. Lokalne burze i wichury uderzą w Polskę. Wiatr może powodować szkody

Rusza cyrkulacja strefowa. Lokalne burze i wichury uderzą w Polskę. Wiatr może powodować szkody

W tym tygodniu czeka nas w Polsce uaktywnienie cyrkulacji strefowej, a to oznacza, że ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi w rejonie naszego kraju najczęściej będą się przemieszczać z zachodu na wschód. Przyniosą przelotne opady deszczu, śniegu, krupy śnieżnej, a także wichury i lokalne burze. Pogoda będzie dynamiczna i zmienna, dlatego zalecamy śledzenie codziennych najnowszych prognoz. Najbliższe załamanie pogody będzie związane z przejściem cyklonu Mirella przez Bałtyk. Nastąpi to między 4/5 kwietnia, a drugi ośrodek niżowy niosący wichury, opady i lokalne burze wpłynie na pogodę w Polsce 7-8 kwietnia. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Cyrkulacja strefowa przyniesie wichury. Prognozowany przepływ powietrza na wysokości 1,5 km nad Polską w czasie przejścia niżu Mirella przez Bałtyk. 4 kwietnia 2022 pod wieczór

Rusza cyrkulacja strefowa, będzie wichury, opady i burze w Polsce, mapa wiatru od 4, do 8 kwietnia 2022

Na powyższej mapie widać wyraźnie, że największy przepływ powietrza w czasie wichury jest prognozowany późnym popołudniem i wieczorem na obszarze od całego Wybrzeża i Warmii po Dolny Śląsk. Generalnie wichura Mirella największe porywy wiatru przyniesie w całej północno zachodniej połowie kraju. Wiatr w porywach osiągnie tutaj miejscami do 70-100 km/h. Najsilniej powieje nad samym morzem oraz miejscami w rejonach podgórskich i górskich, zwłaszcza w Sudetach, powyżej 100 km/h. Wiatr lokalnie może powodować szkody.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 20:00, 4 kwietnia 2022

Wichury w Polsce, cyrkulacja strefowa, mapa wiatru 4-8 kwietnia 2022

Wraz z wystąpieniem wichury nasunie się z północnego zachodu front atmosferyczny z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Do wieczora obejmie zasięgiem obszar, od Wybrzeża i Warmii po Dolny Śląsk, czyli tak samo jak wichura. W nocy 4/5 kwietnia obszar opadów frontowych przejdzie przez cały kraj, a wiatr trochę osłabnie. We wtorek 05.04 wiatr w ciągu dnia okresowo nasili się na obszarze całego kraju, w porywach do 50-90 km/h. Miejscami nadal będą występować przelotne opady deszczu, a na północy i północnym zachodzie również deszczu ze śniegiem i śniegu lub krupy śnieżnej.

Maksymalne porywy wiatru w Polsce prognozowane w czasie przejścia wichury Mirella

Wichura Mirella, prognoza maksymalnego wiatru w Polsce, 4-5 kwietnia 2022

Na tym nie koniec dynamicznej pogody w Polsce, bo już między 7-8 kwietnia w rejonie Polski nad Bałtykiem znajdzie się kolejny ośrodek niżowy. Będzie z nim związany front atmosferyczny, który z zachodu na wschód przejdzie przez nasz kraju. Front przyniesie przelotne opady deszczu, lokalnie niewielkiego gradu, a także na północy punktowo krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem. Ponownie w tym czasie spodziewamy się wichury, ponadto lokalnie mogą wystąpić burze.

Prognozowany silny przepływ powietrza nad Polską związany z cyrkulacją strefową, 7/8 kwietnia 2022

Cyrkulacja strefowa w Polsce, wichury, burze i opady. Mapy pogodowe od 4, do 8 kwietnia 2022

Co ciekawe drugi niż wędrujący nad Bałtyk zaciągnie do Polski cieplejsze powietrze. Poczujemy to 6-7 kwietnia w południowej połowie kraju, gdy na termometrze zanotujemy nawet 14-18 st. C. To chwiejne powietrze, będzie sprzyjać inicjacji rozproszonej konwekcji, dlatego będą możliwe lokalne wiosenne burze.

Wstępnie prognozowane wichury w Polsce, 7 kwietnia 2022

Wichury i burze w Polsce, prognoza wiatru 7 kwietnia 2022

Obszar niżowy, będzie więc nam w kolejnych dniach tego tygodnia przynosił bardzo zmienną pogodę. Należy oczekiwać zarówno wystąpienia wichury i przelotnych opadów, jak również lokalnej burzy i przejściowego wzrostu temperatury w południowej połowie kraju (6-7 kwietnia), czyli zgodnie z naszą prognozą długoterminową. W prognozach bieżących podamy dokładne szczegóły na każdy dzień.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!