| |
Zagrożenie!
Niedźwiedzie w Rumunii przerywają sen zimowy przez człowieka. W biały dzień wchodzą na posesje w Busteni

Niedźwiedzie w Rumunii przerywają sen zimowy przez człowieka. W biały dzień wchodzą na posesje w Busteni

Mimo, że zima ze śniegiem i siarczystym mrozem w ostatnich dniach dotarła do Europy, to nadal docierają informacje o aktywności niedźwiedzi, które niezapadły w sen lub przerywają sen zimowy. Przykładem może być Rumunia, gdzie jest największa populacja niedźwiedzia brunatnego w Europie, licząca około 6 tysięcy drapieżników! W tym kraju dochodzi często do licznych spotkań człowieka z niedźwiedziem, a nawet do dość częstych śmiertelnych ataków niedźwiedzi na ludzi. Niedźwiedzie z doliny Prahova w Rumunii w tym sezonie zimowym nadal niezapadły w długi sen zimowy.

Niedźwiedzie wchodzą na teren posesji w Busteni w Rumunii, 18 stycznia 2021

Niedźwiedzie wchodzą do domu na teren posesji w Rumunii, jedzą resztki jedzenia z koszy na śmieci w Busteni, styczeń 2021

Co ciekawe, 18 stycznia 2021 w Busteni, samica i jej młode weszły na teren posesji, pokonując ogrodzenie, a następnie zaczęły plądrować pojemniki ze śmieciami. Zdarzenie było nietypowe, bo doszło do niego jeszcze w ciągu dnia przed godziną 16:00. Kosze były pełne resztek jedzenia po turystach, którzy wcześniej opuścili dom.

W miniony weekend policjanci z doliny Prahova interweniowali w pięciu innych podobnych sytuacjach. Specjaliści wyjaśniają, że niedźwiedzie mają sen zimowy, ale coraz częściej odczuwają potrzebę jedzenia, ponadto hałas pojazdów terenowych, wycinka drzew i obecność ludzi powoduje przerwanie snu i ich wychodzenie z gawr.

Zima ze śniegiem i mrozem dotarła do Rumunii. Temperatura miejscami spadła do -23 st. C.

Zanotowane temperatury minimalne w Rumunii, 19 stycznia 2021. Dane: Ogimet

Mróz i śnieg w Rumunii, niedźwiedzie wchodzą na posesje w Busteni

Zimowa spora aktywność niedźwiedzi jest obecnie również obserwowana w polskich Bieszczadach.

DobraPogoda24, Stirileprotv


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!