| |
Zagrożenie!
Rozpoczyna się sezon na obłoki srebrzyste. Chmury mezosferyczne zabłysną nad Polską. Gdzie ich szukać?

Rozpoczyna się sezon na obłoki srebrzyste. Chmury mezosferyczne zabłysną nad Polską. Gdzie ich szukać?

Na początku czerwca rozpoczyna się sezon na obłoki srebrzyste. Chmury NLC występują w mezosferze i są najwyższymi chmurami, jakie możemy zobaczyć z powierzchni Ziemi. Rozwijają się na półkuli północnej, zwłaszcza pomiędzy 50 i 70 stopniem szerokości geograficznej między czerwcem i sierpniem, przy czym w Polsce najczęściej są widoczne między drugą połową czerwca i pierwszą połową lipca. Zdarza się, że obłoki srebrzyste schodzą znacznie niżej. Rekord widoczności został zanotowany na szerokości 34 stopni.

Obłoki srebrzyste widoczne w Polsce na Podkarpaciu. Foto: Witold Ochał

Rozpoczyna się sezon na obłoki srebrzyste. Chmury mezosferyczne między czerwcem i lipcem 2022 zabłysną w Polsce

Kiedy i gdzie występują obłoki srebrzyste?

W sezonie występowania obłoków srebrzystych, te wyjątkowe chmury możemy zobaczyć w czasie pogodnej aury, gdy Słońce będzie się znajdować kilka lub kilkanaście stopni poniżej horyzontu, zwłaszcza 1-3h po jego zachodzie bądź przed wschodem. Jest to możliwe, bo obłoki srebrzyste są na tyle wysoko o tej porze roku, że promienie słoneczne zdołają je wtedy oświetlić i błyszczą pomimo panującego zmierzchu. Początkowo niewprawiony obserwator może pomylić te chmury z wysokim zachmurzeniem pierzastym występującym w troposferze, ale nie będą to obłoki srebrzyste. 

Obłoki srebrzyste schodzące na południe Europy. Foto: FB Martin Jankovic 

Obłoki srebrzyste zabłysną nad Polską w czerwcu i lipcu 2022, kiedy pojawią się chmury mezosferyczne

Chmury mezosferyczne w czasie pogodnej aury należy kilka godzin po zachodzie lub przed wschodem słońca wypatrywać na całej szerokości nad północnym horyzontem. Wówczas szansa na ich zobaczenie będzie największa. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe, bo pojawiają się w różnych okresach, ale średnio na przełomie czerwca i lipca jest ich największe prawdopodobieństwo.

Czym są i gdzie występują obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste występują bardzo wysoko nad powierzchnią Ziemi, bo w mezosferze na wysokości około 75-85 km. Ich proces powstawania do dziś nie udało się jednoznacznie wyjaśnić. Mówi się o pozostałościach po spalonych meteorach, popiołach wulkanicznych lub gazach z silników rakiet transportujących w przestrzeń kosmiczną m.in. kosmonautów i satelity.

Chmury NLC przegrywają z PMCs

Chmury mezosferyczne, czyli obłoki srebrzyste NLC, to najwyższe chmury nad Ziemią, jakie możemy dostrzec z powierzchni Ziemi. Miano jednak absolutnie najwyższych chmur nad naszą planetą należy do obłoków PMCs. W tym przypadku są widoczne głównie w pobliżu biegunów i możemy je dostrzec wyłącznie z pokładu stacji ISS lub przez satelity.

Najwyższe chmury na Ziemi widoczne ze stacji ISS

Najwyższe chmury na Ziemi, zdjęcie

W ostatnich kilkudziesięciu latach obserwacji stwierdzono, że chmury te stają się jaśniejsze i grubsze. W przypadku pojawienia się obłoków srebrzystych nad Polską, będziemy informować na bieżąco. Na początku największe ich prawdopodobieństwo obejmie województwo warmińsko mazurskie, pomorskie, podlaskie i zachodniopomorskie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!